StoryEditor

Scholz v Bukurešti vyjadril podporu vstupu Moldavska do EÚ: Patrí do európskej rodiny

03.04.2023, 21:23
Autor:
TASRTASR

„Moldavsko môže na tejto ceste počítať s nemeckou podporou", nechal sa počuť Olaf Scholz.

Nemecký kancelár Olaf Scholz prisľúbil Moldavsku podporu v jeho snahách o vstup do Európskej únie a taktiež pri odolávaní pokusom Ruska o destabilizáciu tejto krajiny. Vyhlásil to v pondelok počas návštevy Bukurešti. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Moldavsko patrí do našej európskej rodiny," povedal Scholz v Bukurešti po stretnutí s rumunským prezidentom Klausom Iohannisom a moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou. Nemecký kancelár dodal, že „Moldavsko môže na tejto ceste počítať s (nemeckou) podporou".

Scholz tiež vyjadril znepokojenie v súvislosti s pokusmi Ruska o destabilizáciu Moldavska. Vyhlásil, že "zvrchovanosť a územná integrita každého štátu je nedotknuteľná". Kancelár takisto poďakoval prezidentke Sanduovej za vyjadrenie solidarity Ukrajine a prijímanie vojnových utečencov a Rumunsku za poskytovanie energie pre Moldavsko.

Nemecký kancelár zároveň poznamenal, že Nemecko pomohlo Moldavsku vyplatiť dlhy za energie. Podľa jeho slov je "v časoch, keď imperialistické politiky ohrozujú demokratické hodnoty a bezpečnosť v Európe, potrebná súdržnosť a solidarita".

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 13:03