StoryEditor

Malajzia odhlasovala zrušenie trestu smrti za niektoré činy. Najvyšší trest však v platnosti zostane

03.04.2023, 17:34
Autor:
TASRTASR

V malajzijských celách smrti je teraz 1 318 ľudí.

Malajzijský parlament dnes schválil zákon, ktorý zruší povinné udelenie trestu smrti za niektoré trestné činy. Najvyšší trest zostane v platnosti len pre vážne zločiny.

Tento krok, ktorý je súčasťou širších súdnych reforiem, by mohol z cely smrti dostať niektorých z vyše 1 300 odsúdených, informovala agentúra AP.

Pre trestné činy, za ktoré doteraz súdy povinne udeľovali trest smrti, zostane najvyšší trest stále jednou z možností, ale súdy budú môcť udeliť tiež tresty väzenia až do 40 rokov. Doteraz súdy nemali na výber a museli odsúdeného poslať na smrť obesením za širokú škálu trestných činov vrátane vraždy, pašovania drog, vlastizrady, únosu a terorizmu.

Nový zákon ruší povinný trest smrti pri niektorých skutkoch spadajúcich do kategórie únosu, terorizmu a činov spáchaných strelnou zbraňou, ktoré si nevyžiadali žiadne obete na životoch.

V malajzijských celách smrti je teraz 1 318 ľudí, z ktorých 842 už vyčerpalo všetky možnosti odvolania. Väčšina týchto prípadov je spojená s pašovaním drog a medzi odsúdenými je viac ako 500 cudzincov. Hneď ako zákon nadobudne účinnosť, budú mať väzni 90 dní, aby podali žiadosť o nové posúdenie svojho trestu, ale nie nové posúdenie činu, ktorý spáchali.

Malajzia od roku 2018 dodržiava moratórium na vykonávanie trestov smrti.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 04:32