StoryEditor

Karasov rezort: Člen vlády nepotrebuje na utajované skutočnosti dodatočnú previerku

03.04.2023, 14:13
Autor:
TASRTASR

Rezort neeviduje ani medzinárodnú zmluvu v súčasnosti záväznú pre Slovenskú republiku, ktorá by od osôb s osobitným postavením previerku vyžadovala.

Člen vlády ako oprávnená osoba s osobitným postavením nepotrebuje na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami ďalšie dodatočné previerky či rozhodnutia Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).

Vyplýva to zo stanoviska Ministerstva spravodlivosti k zákonu o ochrane utajovaných skutočností. Rezort neeviduje ani medzinárodnú zmluvu v súčasnosti záväznú pre Slovenskú republiku, ktorá by od osôb s osobitným postavením previerku vyžadovala. Informovala o tom hovorkyňa rezortu Monika Klobušická.

"Momentom vymenovania člena vlády (napríklad ministra vnútra), sa tento stáva oprávnenou osobou priamo zo zákona z titulu svojej funkcie, čo znamená, že týmto momentom má oprávnenie na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami," priblížil rezort.

Žiadna medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika v súčasnosti viazaná, podľa rezortu pre oprávnené osoby s osobitným postavením nevyžaduje vykonanie previerky. "Touto zmluvou rozhodne nie je Severoatlantická zmluva, pretože táto zmluva neobsahuje žiadnu zmienku o ochrane utajovaných či citlivých informácií," skonštatoval rezort.

Ako dodalo ministerstvo, ak existujú v rámci NATO akékoľvek osobitné dokumenty regulujúce prístup k informáciám, ktoré NATO chráni ako utajené, tak tieto dokumenty rozhodne nie sú medzinárodnou zmluvou, ktorou je Slovenská republika viazaná. Nemožno teda vyžadovať previerku na základe medzinárodnej zmluvy.

Dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec mal porušiť zákon, keď neoprávnene manipuloval s utajovanými skutočnosťami zo zahraničia.

Minulý týždeň o tom informoval predseda parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti NBÚ Martin Beluský z ĽSNS na základe zistení úradu. Ministerstvo vnútra porušenie zákona odmieta. Témou sa bude zaoberať v utorok parlamentný brannobezpečnostný výbor.

01 - Modified: 2023-05-19 09:52:12 - Feat.: - Title: Rezort spravodlivosti navrhne do programového vyhlásenia stabilizáciu ľudských zdrojov 02 - Modified: 2023-05-11 12:18:34 - Feat.: - Title: Karas: Súkromné nadácie nijako neovplyvnia fungovanie verejnoprospešných nadácií 03 - Modified: 2023-05-03 19:07:08 - Feat.: - Title: Poslanci ĽSNS kritizujú novelu Trestného zákona, Karas ich argumenty odmieta 04 - Modified: 2023-05-03 15:45:59 - Feat.: - Title: Nižšie tresty za drogy aj verejnoprospešné práce. Novela Trestného zákona je bližšie k realite 05 - Modified: 2023-04-26 12:17:47 - Feat.: - Title: Súdna mapa začne platiť od 1. júna, žiadny odklad nebude, tvrdí minister Karas
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 06:57