Rusko v marci zvýšilo vývoz nafty po mori medzimesačne o 12 percent na 4,5 milióna ton. Prispel k tomu nárast dodávok do iných destinácií po tom, keď Európska únia začiatkom februára zakázala dovoz ruských ropných produktov na svoj trh. Vyplýva to z výpočtov spoločnosti Refinitiv. Informuje o tom agentúra Reuters.
Turecko zostáva hlavnou destináciou pre ruské dodávky nafty, pričom jej import sa minulý mesiac takmer zdvojnásobil približne na 1,6 milióna ton, podľa výpočtov Refinitiv a Reuters. Približne 0,5 milióna ton je pritom stále na ceste z ruských prístavov v Baltskom mori do Turecka.
Dodávky nafty z ruských prístavov do Brazílie a Spojených arabských emirátov v marci dosiahli približne 300-tisíc ton. To predstavuje medzimesačný nárast o 12 percent v prípade Brazílie a 51 percent v prípade Spojených arabských emirátov.
Rusko minulý mesiac poslalo do Saudskej Arábie približne 66-tisíc ton nafty, čo bolo výrazne menej než 485-tisíc ton vo februári, ale niektoré dodávky sa mohli uskutočniť aj prostredníctvom prečerpania z lode na loď.
"Je dosť ťažké sledovať zásielky STS," povedal jeden z obchodníkov.
Podľa údajov Refinitiv dodávky nafty z prístavov kontrolovaných Ruskom do afrických krajín sa v marci zvýšili dohromady na 1 milión ton, pričom medzi príjemcami boli Líbya, Tunisko, Nigéria, Ghana, Togo, Senegal a Maroko.
Približne 0,7 milióna ton z marcového vývozu nafty z Ruska smeruje cez STS alebo nemá presné miesto určenia.
Všetky uvedené čísla sa opierajú o údaje o odchode nákladu. Približne 2,5 milióna ton nafty naloženej v marci z prístavov kontrolovaných Ruskom je však stále v procese tranzitu a môže ešte zmeniť miesto určenia.
Pokiaľ ide o apríl, obchodníci očakávajú, že pokles produkcie nafty povedie k nižšiemu exportu z Ruska.