StoryEditor

Austrálske Sydney zasiahli bleskové povodne, výrazne skomplikovali dopravu

02.04.2023, 08:18
Autor:
ČTKČTK

Silný dážď dnes vyvolal v Sydney na východnom pobreží Austrálie bleskové povodne. Pred prívalmi vody sa jeho obyvatelia bránili vŕšením vriec s pieskom.

Úrady pred nepriazňou počasia varovali vopred, napriek tomu prijali 50 žiadostí o pomoc s poškodenými strechami alebo vodou v domoch, uviedla agentúra Reuters.

Povodne skomplikovali dopravu, narušili premávku na cestách aj na železnici. Záchranári museli evakuovať dvoch ľudí, ktorí uviazli v autách. Meteorológovia vodičov vyzvali na zvýšenú opatrnosť kvôli nízkej viditeľnosti a vode na vozovkách, vydali varovanie pred silnými búrkami, píše portál The Sydney Morning Herald.

V Austrálii práve začína jeseň a podľa meteorológov nie je súčasné počasie nijako výnimočné. Silné dažde v Sydney čakajú ešte prinajmenšom do štvrtka.

Sydney v roku 2022 zažilo najdaždivejší rok za posledných 164 rokov, píše Reuters. Na východnom pobreží Austrálie sa tri roky po sebe prejavil meteorologický jav La Niňa, ktorý je spojený so zvýšeným množstvom zrážok. Taká frekvencia však nie je bežná, dodáva agentúra.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. máj 2023 16:57