StoryEditor

Armádu v Mexiku obvinili z utajovania informácií o 43 zmiznutých študentoch

01.04.2023, 22:40
Autor:
ČTKČTK

Armádu obvinili z utajovania informácií o desiatkach zmiznutých študentoch

 Nezávislá komisia, ktorá vyšetruje zmiznutie 43 mexických študentov z roku 2014, obvinila tamojšie ozbrojené zložky z úmyselného utajovania informácií o prípade. V sobotu to uviedla agentúra AFP, informuje TASR.

Vládny výbor pre ľudské práva vlani označil zmiznutie študentov za zločin spáchaný za účasti štátnych inštitúcií a uviedol, že čiastočnú zodpovednosť za prípad nesie aj armáda.

Člen nezávislej vyšetrovacej komisie Carlos Beristain uviedol, že mexické úrady sa "interne rozhodli, že o zmiznutých študentoch nebudú poskytovať bližšie informácie". Experti komisie mali tiež prístup k dokumentu generálneho štábu mexického ministerstva obrany, v ktorom je tamojší personál inštruovaný "uvádzať dohodnutú odpoveď". Beristain označil túto skutočnosť za "neakceptovateľnú".

Študenti učiteľstva sa pred svojím zmiznutím v juhomexickom štáte Guerrero v roku 2014 zmocnili autobusov, aby mohli cestovať na demonštráciu v hlavnom meste Mexiko. Vyšetrovatelia tvrdia, že následne ich zadržali skorumpovaní príslušníci polície, ktorí ich odovzdali drogovému kartelu. Ten ich zase zrejme mylne považoval za členov konkurenčného gangu.

O tom, čo sa s mladými ľuďmi stalo, sa vedú ostré spory. Podľa oficiálnej správy z roku 2015 členovia kartelu študentov zabili a ich pozostatky spálili na skládke odpadu. Tieto závery však odmietli nezávislí experti, úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ako aj pozostalé rodiny.

Agentúra AFP pripomína, že na základe výsledkov vyšetrovania nezávislej komisie by mexická prokuratúra mohla obnoviť zatykače na 20 príslušníkov ozbrojených síl, ktoré boli vlani v septembri zrušené.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
09. jún 2023 13:22