StoryEditor

Ruské predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN je symbolickou ranou, uviedol ukrajinský predstaviteľ

01.04.2023, 14:23
Autor:
TASRTASR

USA vo štvrtok vyzvali Rusko, aby sa pri nástupe do funkcie "správalo profesionálne".

Prevzatie rotujúceho predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN Ruskom je symbolickou ranou pre systém medzinárodných vzťahov, ktorý založený na pravidlách. Na Twitteri to dnes uviedol šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

"Je veľmi výrečné, že vo sviatok jedného teroristického štátu - Iránu - začína iný teroristický štát - Rusko - predsedať Bezpečnostnej rade OSN," napísal Jermak s odvolaním sa na iránsky sviatok Dňa islamskej republiky.

"Nie je to len hanba. Je to ďalšia symbolická rana systému medzinárodných vzťahov založeného na pravidlách," dodal. Rusko sa dnes ujalo predsedníctva v Bezpečnostnej rade OSN. Členovia BR OSN sa v jej vedení striedajú pravidelne po mesiaci. Naposledy zastávala Moskva tento post vo februári 2022, keď jej vojská začali inváziu na Ukrajinu.

Kremeľ v piatok uviedol, že chce v tejto funkcii "uplatniť všetky svoje práva". Spojené štáty vo štvrtok vyzvali Rusko, aby sa pri nástupe do funkcie "správalo profesionálne", a uviedli, že neexistujú žiadne prostriedky, ako prevzatie predsedníctva Ruskom zablokovať.

Jermak v príspevku tiež spomenul Irán, ktorý Kyjev a jeho spojenci obviňujú z dodávok zbraní do Ruska, vrátane stoviek dronov, ktoré ohrozovali ukrajinské infraštruktúrne zariadenia. Teherán dodávky zbraní do Ruska popiera.

Bezpečnostná rada OSN má 15 členov, z ktorých päť - USA, Británia, Čína, Francúzsko a Rusko - je stálych a majú právo veta. Zvyšok sú nestáli členovia, z ktorých päť je každoročne volených Valným zhromaždením OSN na dvojročné funkčné obdobie. Aby bola rezolúcia prijatá, musí ju schváliť aspoň deväť členov rady a žiadny z piatich stálych členov nesmie vetovať.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 14:13