StoryEditor

Percento zamestnaných z marginalizovaných rómskych komunít rastie pomaly, tvrdí Hero

31.03.2023, 09:37
Autor:
TASRTASR

Podľa neho je viacero elementov, ktoré majú vplyv na zamestnanosť Rómov, či už sú to exekúcie, nedostatočná pripravenosť, ale aj diskriminácia zo strany zamestnávateľov.

Téma zamestnávania znevýhodnených uchádzačov na trhu práce rezonuje v spoločnosti čoraz viac. Práve finalisti ocenenia Roma Spirit sú podľa Asociácie pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu reálnym dôkazom efektívnosti pri inklúzii v v zamestnávaní nízko kvalifikovaných osôb. Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ján Hero v tejto súvislosti skonštatoval, že percento zamestnaných ľudí z marginalizovaných rómskych komunít rastie len veľmi pomaly, situácia sa však zlepšuje.

"Segregačnými a neinkluzívnymi prístupmi sa koncentrácia chudoby znásobuje a vymaniť sa z tej situácie je veľmi náročné. Máme skúsenosti, že Rómovia sa aj zamestnajú mimo svojho domu, často však nemajú trvalý úväzok a je pre nich tak nedostupnejšie aj lepšie bývanie," upozornil Hero na stretnutí zamestnávateľov ocenených v rámci Roma Spirit, ktoré sa konalo tento týždeň v Poprade.

Je podľa neho viacero elementov, ktoré majú vplyv na zamestnanosť Rómov, či už sú to exekúcie, nedostatočná pripravenosť, ale aj diskriminácia zo strany zamestnávateľov. V súvislosti s generačnou chudobou je podľa neho dôležité pracovať s touto komunitou prostredníctvom asistentov a terénnych sociálnych pracovníkov. "Niet inej cesty, ako spájať investičné projekty s mäkkými aktivitami a využiť na to eurofondy," dodal Hero.

Cestu, ako pripraviť marginalizované skupiny na trh práce, vidí v sociálnych podnikoch. Jeden taký funguje tri roky aj v obci Zborov v Bardejovskom okrese, jej starosta Ján Šurkala uviedol, že sa snažia dať prácu Rómom priamo v obci, keďže táto komunita patrí medzi menej mobilnú. "Tým, že majú viac detí a pevnejšie rodinné väzby, ktoré sa ťažšie pretrhávajú, je pre nich najväčšia motivácia mať prácu blízko. Sme riadna stavebná firma, kde máme majstrov, administratívu aj manuálnych pracovníkov. Rómovia sú skôr na menej kvalifikovaných pozíciách, avšak je vidieť progres, od majstrov sa veľa naučia, zvýšia si kvalifikáciu, a teda aj príjem," objasnil starosta.

Vníma, že situácia sa zlepšila, zamestnávatelia majú menej predsudkov a zamestnávajú vo väčšej miere aj Rómov. Obecný sociálny podnik má aktuálne 12 pracovníkov, pričom dve tretiny z nich sú z rómskej komunity. Počas stavebnej sezóny ich zvykne byť podľa starostu aj viac.

Vlaňajším laureátom Roma Spirit je spoločnosť Tesco Stores, personálna manažérka Miroslava Rychtárechová uviedla, že sa snažia podchytiť najmä mladých ľudí. "Máme veľké množstvo kolegov z marginalizovaných komunít. Zároveň sa prostredníctvom duálneho vzdelávania a učňovského programu, kde máme aktuálne 700 mladých ľudí a prevažná väčšina z nich sú zo sociálne znevýhodneného prostredia, snažíme dať im dobrý štart do života," priblížila. Skúseností zamestnávateľa sú rôzne, v niektorých prípadoch sú Rómovia zodpovedne pripravení pracovať, niektorým treba venovať väčšiu pozornosť a dlhšie ich školiť. Zmenil sa tiež podľa Rychtárechovej prístup zákazníkov, ktorí čoraz pozitívnejšie vnímajú prítomnosť Rómov v ich prevádzkach.

Tento rok v máji sa uskutoční jubilejný 15. ročník Roma Spirit, kde oceňujú prístup k rómskej komunite v siedmich kategóriách.

01 - Modified: 2023-03-31 07:40:13 - Feat.: 1 - Title: Otec Daniela Tupého: Druhá vyšetrovateľka sa správala ako bábka, scenár mala vždy napísaný na lístočku 02 - Modified: 2023-03-31 07:02:47 - Feat.: 0 - Title: Nepodceňujte to. Brutálne útoky už vedia robiť aj chlapci od susedov 03 - Modified: 2023-03-31 06:49:09 - Feat.: 1 - Title: Heger pricestoval na Ukrajinu, stretne sa so Zelenským 04 - Modified: 2023-03-31 20:15:33 - Feat.: 1 - Title: Čechom došla trpezlivosť s našimi železnicami. ČD poslali sťažnosť, správca dráhy zas zbytočne minul milióny 05 - Modified: 2023-03-30 18:50:22 - Feat.: 1 - Title: Hrozí, že prídeme o 19 miliónov na diaľnicu od Únie. Spoločenská škoda je kvôli omeškaniu už 30 miliónov eur
01 - Modified: 2023-04-08 10:37:50 - Feat.: - Title: Prezidentka zaželala Rómom rovnoprávnosť a posudzovanie podľa činov, nie pôvodu 02 - Modified: 2023-03-29 09:39:55 - Feat.: - Title: Na pomoc rómskej komunite pôjde v novom programovom období 907 miliónov eur 03 - Modified: 2022-06-20 09:10:04 - Feat.: - Title: Násilie štátnej moci na vlastných občanoch sa už nemôže zopakovať, tvrdí Hero
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
10. jún 2023 15:32