StoryEditor

Prezidentka podpísala novelu zákona o verejnom ochrancovi práv, umožní mu kontrolovať situáciu v mestách

30.03.2023, 21:26
Autor:
TASRTASR

Kontrolovať bude miesta, kde sú osoby obmedzené na osobnej slobode na základe rozhodnutia verejnej moci, ale napríklad aj o psychiatrické zariadenia, kde môžu byť osoby umiestnené dobrovoľne.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas týždňa podpísala novelu zákona o verejnom ochrancovi práv. Podľa novely budú môcť verejný ochranca práv, komisár pre deti a komisár pre osoby so zdravotným postihnutím vykonávať systematické návštevy miest, kde sa nachádzajú osoby obmedzené na osobnej slobode, a zisťovať, ako sa s nimi zaobchádza.

Má ísť o miesta, kde sú osoby obmedzené na osobnej slobode na základe rozhodnutia verejnej moci, ale napríklad aj o psychiatrické zariadenia, kde môžu byť osoby umiestnené dobrovoľne, ale ich sloboda je z terapeutických dôvodov obmedzená. Tiež má ísť o domovy sociálnych služieb alebo liečebne pre dlhodobo chorých. Ombudsman a komisári nebudú mať rozhodovacie alebo sankčné právomoci. Svoju činnosť budú vykonávať len cez svoje už existujúce oprávnenia.

Právna úprava sleduje vytvorenie národného preventívneho mechanizmu v zmysle ustanovení opčného protokolu k Dohovoru OSN proti mučeniu. Cieľom opčného protokolu je "zaviesť systém pravidelných návštev vykonávaných nezávislými medzinárodnými a národnými orgánmi na miestach, kde sú ľudia pozbavení ich slobody, v záujme predchádzania mučeniu a inému krutému, neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu".

Osoby obmedzené na osobnej slobode sú podľa ministerstva spravodlivosti vystavené zvýšenému riziku zlého zaobchádzania. "Zlému zaobchádzaniu sa nedá úplne zabrániť, avšak zavedením účinných kontrolných mechanizmov je možné mu predchádzať alebo aspoň znižovať pravdepodobnosť jeho výskytu," podotkol rezort s tým, že orgány vybavené navrhovanou pôsobnosťou budú spĺňať všetky kritériá kladené opčným protokolom na vnútroštátne preventívne mechanizmy. Tieto mechanizmy nemajú nahrádzať existujúce štátne orgány vykonávajúce kontrolu alebo dohľad, ale ich dopĺňať.

01 - Modified: 2023-06-07 19:31:50 - Feat.: - Title: Je potrebné, aby Banskej Štiavnici pomáhala aj nová vláda, povedala Čaputová a spomenula sľuby tej bývalej 02 - Modified: 2023-06-06 11:32:40 - Feat.: - Title: Útok na Novu Kachovku je ďalším príkladom ruskej agresie na Ukrajine, vyhlásila prezidentka Čaputová 03 - Modified: 2023-06-06 11:36:15 - Feat.: - Title: Čaputová otvorila summit B9 na Bratislavskom hrade, vyzvala na podporu Ukrajiny 04 - Modified: 2023-06-06 05:23:49 - Feat.: - Title: Lídri B9 a NATO budú v Bratislave rokovať o otázkach bezpečnosti a vojne na Ukrajine, tvrdí Čaputová 05 - Modified: 2023-06-03 12:44:09 - Feat.: - Title: Prezidentka zaslala po zrážke vlakov sústrastný telegram indickej hlave štátu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 06:42