Sudán zažíva najväčšiu epidémiu horúčky dengue, ktorá sa prvýkrát šíri aj v hlavnom meste Chartúme. Od júla minulého roka si nákaza vyžiadala najmenej 45 mŕtvych z viac ako 2500 ľudí, u ktorých sa chorobu oficiálne potvrdila. S odvolaním sa na sudánske ministerstvo zdravotníctva o tom dnes informovala agentúra Reuters. Šírenie choroby v krajine podľa jej predstaviteľov zhoršuje tiež jej nedostatočne financované zdravotníctvo.
"To, čo vidíme v zdravotníckych zariadeniach, sú závažné prípady dengue, čo znamená, že ide iba o špičku ľadovca," uviedol predstaviteľ Svetovej zdravotníckej organizácie v Sudáne Nima Saíd Abid. Dodal, že väčšina ľudí mnohokrát nejde k lekárovi, pretože príznaky nie sú dostatočne vážne a nakazení si mnohokrát nie sú vedomí, že chorobu prekonali.
Po vojenskom puči z roku 2021 krajine väčšina hlavných darcov prestala poskytovať rozvojovú pomoc. Aj toto prispelo k zlému stavu tamojšieho zdravotníckeho systému. Podľa predstaviteľky ministerstva zdravotníctva Leily Hamadilnílovej sa vďaka pomoci OSN a charít zatiaľ darilo zabezpečovať dostatok diagnostických testov, moskytiér a opatrovateľských zariadení.
"Nemôžem povedať, že je dostatok finančných prostriedkov na to, aby sa epidémiu všade podarilo zastaviť," uviedol Abid z WHO. Poukazoval predovšetkým na náklady na zabezpečenie zdravotníkov, ktorí v krajine často štrajkovali.
Infekcia vírusom dengue, ktorý prenášajú komáre, sa prejavuje horúčkou, bolesťou svalov, nevoľnosťou a vyrážkou. V prípade opakovanej nákazy má vážnejšie prejavy a môže byť až smrteľná. V Sudáne ide o bežné ochorenie, ktoré sa ale predtým šírilo skôr v okrajových provinciách krajiny.