StoryEditor

Rezort práce organizuje večerné školy o bezpečnosti detí v digitálnom prostredí

30.03.2023, 12:42
Autor:
TASRTASR

Dve percentá detí na dennej báze vyhľadáva obsahy týkajúce sa sebapoškodzovania až po spôsoby spáchania samovraždy. Štyri percentá detí sa zaujímajú o chudých ľudí, stránky týkajúce sa anorexie či bulímie.

Digitálny svet a jeho riziká pre deti približujú rodičom online večerné školy. Posledný štvrtok v mesiaci ich organizuje Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch patriace pod Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Vo štvrtok o tom informoval dočasne poverený minister Milan Krajniak (Sme rodina).

"Účelom večerných škôl je priblížiť digitálny svet pre ľudí, ktorí nevyrastali v online prostredí a niektoré témy môžu byť cudzie alebo nepoznané. Deti si cestu k internetu a technológiám vždy nájdu, takže ak chceme deti chrániť v digitálnom prostredí, najlepšou cestou je spoznať ho a vedieť o rizikách, nástrahach a možnostiach, ktoré ponúka," priblížila manažérka projektov koordinačného strediska Zuzana Prípadová.

K večernej škole sa možno pripojiť prostredníctvom online platformy Zoom, bližšie informácie zverejňuje ministerstvo na svojej facebookovej stránke. Tento štvrtok budú témou digitálne závislosti. Nasledujúce mesiace rezort avizuje aj témy o vplyve negatívnych informácií z online prostredia na prežívanie a správanie detí, digitálne rodičovstvo či možnosti pomoci deťom zažívajúcich rôzne problémy. Záznamy sú k dispozícii na webe bezpecnyinter.net.

Ako poukázal Krajniak, z minuloročného prieskumu rezortu vyplynulo, že až 91 percent detí používa denne telefón na prístup k internetu. Negatívnu skúsenosť z online prostredia má 32 percent z nich, z toho v 15 percentách opakovanú. "Približne jedna tretina detí o tom s nikým nehovorí," upozornil.

Dve percentá detí na dennej báze podľa prieskumu vyhľadáva obsahy týkajúce sa sebapoškodzovania až po spôsoby spáchania samovraždy. Štyri percentá detí sa zaujímajú o chudých ľudí, stránky týkajúce sa anorexie či bulímie. Šestnásť percent detí má dennú alebo takmer dennú skúsenosť s kyberšikanou. Prieskum tiež ukázal, že 17 percent opýtaných niekto požiadal o sexuálny obsah.

Projekt večerných škôl je súčasťou širšieho spektra aktivít koordinačného centra. Jedným z jeho cieľov je aj opätovné zaradenie Slovenska do siete centier bezpečného internetu.

01 - Modified: 2023-06-01 05:32:51 - Feat.: - Title: Mesačne aj 13-tisíc eur. Toľko vychádza v prepočte pobyt na jedno dieťa v štátnom resocializačnom centre 02 - Modified: 2023-04-26 12:57:17 - Feat.: - Title: Vláda schválila novú pomoc. Kto má nárok na 100 a kto na 160 eur? 03 - Modified: 2023-04-20 16:48:12 - Feat.: - Title: Ministerstvo práce poskytne ďalšie dotácie na podporu rodín, vzťahujú sa aj na aktivity 04 - Modified: 2023-05-02 09:38:40 - Feat.: - Title: Idete na služobnú cestu do zahraničia? Od šéfa dostanete vyššie stravné (prehľad) 05 - Modified: 2023-04-13 09:55:09 - Feat.: - Title: Sumy stravného pre jednotlivé časové pásma by sa mali zvýšiť. Rezort práce reaguje na rast cien
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. jún 2023 12:19