StoryEditor

Súkromné lety zo Slovenska vyprodukovali vlani 10-tisíc ton oxidu uhličitého, tvrdí Greenpeace

30.03.2023, 10:44
Autor:
TASRTASR

Vládne či vojenské lety podľa Európskej asociácie obchodného letectva tvorili za minulý rok približne 1,1 percenta zo všetkých letov.

Súkromné lety zo Slovenska za minulý rok vyprodukovali 10-tisíc ton oxidu uhličitého. To sa rovná priemerným ročným emisiám 6666 áut.

Vyplýva to z nového výskumu, ktorý ma k dispozícii organizácia Greenpeace. V kontexte klimatickej krízy zároveň žiada celosvetový zákaz letov súkromných lietadiel. Informovala o tom hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.

Za rok 2022 vzrástli emisie vyprodukované súkromnými lietadlami v Európe o 64 percent. Environmentalisti tvrdia, že počet súkromných letov odchádzajúcich zo Slovenska bol pred dvoma rokmi 1114, vlani ich bolo 2528, čo je nárast o 127 percent. Najčastejšou trasou súkromných letov za rok 2022 bola Bratislava - Praha.

Vládne či vojenské lety podľa Európskej asociácie obchodného letectva tvorili za minulý rok približne 1,1 percenta zo všetkých letov. Najvyťaženejším letiskom na lety súkromných lietadiel na Slovensku bola Bratislava, nasledovali Košice a letisko Poprad-Tatry,  Najkratšia trasa s desať a viac letmi za rok bola medzi Bratislavou a Viedňou, poukázala organizácia.

"Alarmujúci nárast počtu letov súkromnými lietadlami je v úplnom rozpore so smerom znižovania emisií, ktorým sa musíme uberať. Musíme znížiť emisie z dopravy a začať treba práve súkromnými letmi, ktoré pre drvivú väčšinu ľudí nepredstavujú nič pozitívne," skonštatovala riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.

Súkromné lety sú podľa nej príkladom klimatickej nespravodlivosti. "Zatiaľ čo sa my ostatní snažíme recyklovať, žiť ekologickejšie, znižovať spotrebu energie a vyrovnávame sa s rastúcimi životnými nákladmi, superbohatí ľudia sa preháňajú v súkromných lietadlách, nadmerne spaľujú energiu, a spôsobujú škandalózne množstvo oxidu uhličitého," poznamenala Juríková.

Výskum robila pre Greenpeace holandská environmentálna poradenská spoločnosť CE Delft. Vyplynulo tiež z neho, že krajiny s najväčším počtom súkromných letov spomedzi Európskej únie, Veľkej Británie, Švajčiarska a Nórska boli v roku 2022 Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko. Tri najobľúbenejšie destinácie v Európe boli Nice, Paríž a Ženeva.

Súkromné lety sú najznečisťujúcejším, energeticky najnáročnejším spôsobom dopravy na jedného cestujúceho a počet kilometrov. "Spôsobujú päť až 14-krát viac emisií oxidu uhličitého ako priemerná letecká doprava (na jedného cestujúceho) a 50-krát viac ako vlaky," poukázala organizácia, ktorá púšťa aj globálnu petíciu za zákaz súkromných lietadiel.

Článok vznikol v rámci programu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Program spolufinancujú SlovakAid a Európska únia.
image

SNÍMKA: Hn Globálne SNÍMKA: Hn Globálne

SNÍMKA: Hn Globálne
01 - Modified: 2024-11-24 09:00:00 - Feat.: - Title: Južná Kórea exceluje v recyklácii, výskumníci však tvrdia, že čísla sú falošné 02 - Modified: 2024-11-24 08:00:00 - Feat.: - Title: Nedostatky satelitného monitoringu vedú Indiu k novým metódam 03 - Modified: 2024-11-23 14:34:10 - Feat.: - Title: Odbory v Mexiko City žiadajú spravodlivé podmienky pre doručovateľky 04 - Modified: 2024-11-21 19:00:15 - Feat.: - Title: Greenpeace protestuje proti výstavbe nového jadrového zdroja, klíme nepomôže 05 - Modified: 2024-11-23 14:32:29 - Feat.: - Title: Pre vysoké teploty deti nemohli chodiť do školy, teraz presadzujú opatrenia pre ich budúcnosť
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
25. november 2024 01:54