Poľsko chce, aby Európska únia použila všetky nástroje na obmedzenie vývozu ukrajinského obilia na unijný trh. Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol poľský premiér Mateusz Morawiecki. Jeho vláda čelí hnevu poľských roľníkov, ktorí sú rozhorčení dopadmi prílevu ukrajinského obilia na ceny.
"Sme pripravení pomáhať, odoberať toto (ukrajinské) obilie a vyvážať ho do Afriky, ale nesúhlasili sme a nesúhlasíme s tým, aby toto obilie skončilo na poľskom trhu a na rumunskom trhu, pretože rovnaký názor mal rumunský prezident a premiér, keď som o tom s nimi hovoril," hovoril," vyhlásil Morawiecki.
Premiér uviedol, že sa dohodol s predsedami vlád viacerých únijných krajín susediacich s Ukrajinou na tom, že odošlú v tejto veci list predsedníčke Európskej komisie a budú požadovať, aby EK okamžite zasiahla a použila všetky dostupné nástroje, postupy a predpisy, aby obmedzila dovoz ukrajinského obilia na trhy krajín v ukrajinskom Súsošie. List podľa Morawieckého navrhuje, aby sa použili "všetky možné prostriedky, spolu s kontingentmi, ochrannými clami, rôznymi predpismi".
Poľsko sa podľa premiéra bráni tomu, aby ukrajinské obilie skončilo na poľskom trhu, ale nemá žiadne námietky proti vývozu ukrajinského obilia cez Poľsko ďalej do Afriky či na Blízky východ.
Ukrajina, ktorá je jedným z najväčších svetových vývozcov obilia, zažila po vpáde ruských vojsk pred vyše rokom blokádu svojich čiernomorských prístavov, keď musela nájsť alternatívne vývozné cesty cez Poľsko a Rumunsko. Veľké množstvo ukrajinského obilia, ktoré je lacnejšie ako to vypestované v Európskej únii, ale skončilo v stredoeurópskych štátoch, uviedla agentúra Reuters, podľa ktorej to ovplyvnilo ceny a poškodilo miestnych farmárov.
Agentúra Reuters tiež pripomenula, že šéf politického hnutia Agroúnia požaduje, aby vláda kompenzovala roľníkom utrpené straty sumou najmenej šiestich miliárd zlotých. To je desaťnásobok sumy, ktorú v pondelok schválila EK. Poľský minister pôdohospodárstva Henryk Kowalczyk nedávno na poľnohospodárskom veľtrhu v stredopoľskom meste Kielce čelil davu nahnevaných farmárov. Na inej akcii po ňom hádzali vajíčka.
Na problém podľa českého predsedu Poľnohospodárskeho zväzu Martina Pýchu upozorňujú poľnohospodári nielen z Poľska, ale aj z Rumunska, Bulharska, Maďarska a Slovenska. "Všetci hovoria, že majú problém s tým, že u nich končí ukrajinská pšenica. Sme vo veľmi dramatickej situácii, pretože sklady sú plné, obchod s pšenicou sa zastavil a obávame sa, aby sa podarilo pšenicu vypredať, aby bola kam naskladniť nová úroda," povedal šéf zväzu minulý týždeň novinárom. Upozornil, že Česká republika pšenicu vyváža a nemalá časť smerovala do Poľska, kde sa kvôli dovozu z Ukrajiny teraz nepredá.
Minister pôdohospodárstva Zdeněk Nekula žiadal eurokomisára pre poľnohospodárstvo Janusza Wojciechowského, aby komisia umožnila tento rok opätovne využiť mimoriadnu podporu Európskej únie pre odvetvia najviac zasiahnuté rastom cien energií a ďalších nákladov aj pre tie, ktorých sa dotýka zvýšený dovoz obilia z Ukrajiny. Komisia poskytla z poľnohospodárskej rezervy peniaze Poľsku, Bulharsku a Rumunsku.
Od letného uzavretia obilnej dohody, ktorá umožňuje opäť vyvážať obilie z čiernomorských prístavov, dodala Ukrajina podľa vládnych údajov na svetové trhy 25 miliónov ton obilia. Podľa OSN 55 percent z tohto množstva bolo určených rozvojovým krajinám.