StoryEditor

Kyjev: Rusi deportovali minimálne 20-tisíc ukrajinských detí. Vyzývame ich, aby prestali s ich adopciami

29.03.2023, 09:55
Autor:
TASRTASR

Rusko neskrýva existenciu programu, v rámci ktorého previezlo do Ruska tisíce ukrajinských detí, prezentuje ho ako humanitárnu kampaň na ochranu sirôt a detí opustených v oblasti bojov. Dôkazy hovoria o niečom inom.

Podpredsedníčka ukrajinskej vlády Iryna Vereščuková vyzvala Rusov, aby prestali s adopciami detí, ktoré boli za vojny na Ukrajine podľa nej "ukradnuté" a deportované do Ruska. Varovala, že ide o nezákonné konanie, ktorého páchatelia sa budú musieť za svoje činy skôr či neskôr zodpovedať.

Vojna, ktorú Rusko začalo proti svojmu susedovi pred 13 mesiacmi, prinútila opustiť domovy milióny ľudí, vrátane rodín a detí. Skutočný počet detí, ktoré boli násilne odvlečené do Ruska, nie je možné zistiť, pripomína agentúra Reuters.

Medzinárodný trestný súd ICC vydal začiatkom marca zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a ruskú splnomocnenkyňu pre práva detí Mariju Ľvovovú-Bělovovú a obvinil ich z vojnového zločinu nezákonnej deportácie stoviek detí z Ukrajiny.

Vereščuková v príspevku na sociálnej sieti telegram uviedla, že odoberanie osirelých detí z Ukrajiny a ich ponúkanie na adopciu ruským občanom je nezákonné. "Zvlášť nechutné je, keď sa ľudia dokonca verejne chvália tým, že adoptovali deti ukradnuté na Ukrajine," napísala v ruštine ministerka pre reintegráciu dočasne okupovaných území.

"Dôrazne odporúčam, aby ruskí občania neadoptovali ukrajinské siroty, ktorí boli nezákonne vyvezení z dočasne okupovaných území Ukrajiny," uviedla Vereščuková, ktorá má vo vláde na starosti sociálne otázky. "Znovu pripomínam všetkým ruským takzvaným ‘adoptívnym rodičom‘ a ‘opatrovníkom‘: skôr alebo neskôr sa budete musieť zodpovedať," uviedla s tým, že ide o desiatky ruských občanov. Niektoré spomenula aj menovite.

Ministerstvo Vereščukovej registruje teraz ako nelegálne deportovaných 19 514 ukrajinských detí.

Rusko neskrýva existenciu programu, v rámci ktorého previezlo do Ruska tisíce ukrajinských detí, prezentuje ho ale ako humanitárnu kampaň na ochranu sirôt a detí opustených v oblasti bojov.

Väčšina prevozov osôb a detí sa odohrala v prvých mesiacoch vojny a predtým, ako Ukrajina koncom augusta začala veľkú protiofenzívu s cieľom získať späť okupované územia na východe a juhu krajiny. Ruské ministerstvo obrany v polovici augusta uviedlo, že do Ruska bolo privezených 3,5 milióna ľudí, vrátane vyše pol milióna detí.

Spojené štáty v júli uviedli, že Moskva "násilne deportovala" do Ruska 260.000 detí z ich ukrajinských domovov.

01 - Modified: 2023-06-07 05:21:58 - Feat.: - Title: Zelenskyj označil zničenie priehrady za environmentálnu bombu hromadného ničenia 02 - Modified: 2023-06-07 05:18:56 - Feat.: - Title: Britské spravodajské služby vyšetrujú zničenie ukrajinskej priehrady 03 - Modified: 2023-06-06 21:47:49 - Feat.: - Title: Kuleba: Únia ponúkla Ukrajine pomoc po zničení Kachovskej priehrady 04 - Modified: 2023-06-06 19:27:29 - Feat.: - Title: USA: Výbuch na Kachovskej priehrade si pravdepodobne vyžiadal množstvo životov 05 - Modified: 2023-06-06 19:09:00 - Feat.: - Title: Kremeľ dôrazne odmietol zodpovednosť ruských jednotiek za zničenie Kachovskej priehrady
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 07:37