StoryEditor

Vycestovanie so živočíchom mimo EÚ sa zjednoduší, rozhodli poslanci

28.03.2023, 17:56
Autor:
TASRTASR

Zavedie sa možnosť vydávať potvrdenie, ktoré umožní vycestovať do krajiny mimo EÚ s exemplárom živočícha a následne sa vrátiť, a to bez povinnosti zdĺhavého postupu vybavovania vývozných a dovozných potvrdení.

Vycestovanie so živočíchom mimo Európskej únie sa má zjednodušiť. Zavedie sa možnosť vydávať potvrdenie, ktoré umožní vycestovať do krajiny mimo EÚ s exemplárom živočícha a následne sa vrátiť, a to bez povinnosti zdĺhavého postupu vybavovania vývozných a dovozných potvrdení. Tie nahradí jedno potvrdenie.

Vyplýva to z novely zákona o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín reguláciou obchodu s nimi, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady SR.

Jedným potvrdením má odpadnúť ďalšie poplatkové zaťaženie žiadateľa spojené s potrebným vydaním viacerých rozhodnutí. Potvrdenie má platiť na určitú dobu a bude sa dať použiť opakovane.

Predkladatelia návrhu chcú vyjsť v ústrety napríklad sokoliarom a dovolenkárom, ktorí podľa nich roky apelujú na možnosť vydania špeciálneho potvrdenia, slúžiaceho na vývoz a následný dovoz živočíchov. Pripomínajú účasť na výstavách dravcov, súťažiach či poľovačkách, ďalším účelom sú dovolenky so svojimi "miláčikmi" v krajinách mimo EÚ.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. júna 2023.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 14:07