StoryEditor

Harrisová sľúbila pomoc Ghane, ktorú trápia ekonomické a bezpečnostné problémy

28.03.2023, 07:35
Autor:
TASRTASR

Návšteva Kamaly Harrisovej má ukázať podporu ghanskému prezidentovi Nanovi Akufovi-Addovi, ktorý čelí silnejúcej nespokojnosti s infláciou, hoci dovtedy mala krajina jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík na svete.

Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pondelok začala týždňovú cestu po Afrike. Sľúbila podporu Ghane, ktorá je pilierom demokracie v oblasti západnej Afriky.

Harrisovej návšteva má ukázať podporu ghanskému prezidentovi Nanovi Akufovi-Addovi, ktorý čelí silnejúcej nespokojnosti s infláciou, hoci dovtedy mala krajina jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík na svete.

"Pod vaším vedením sa Ghana stala majákom demokracie a prispievateľom k celosvetovému mieru a bezpečiu," povedala Harrisová v prezidentskom paláci v metropole Akkra, uviedol palác vo vyhlásení.

Harrisová oznámila západnej Afrike pomoc 100 miliónov dolárov a zaviazala sa, že Spojené štáty budú "posilňovať partnerstvo v celej Afrike". Administratíva prezidenta Joea Bidena žiada od Kongresu aj ďalších 139 miliónov dolárov pre Ghanu, aby sa zmiernila detská práca, zlepšili predpovede počasia, podporili miestni hudobníci a zabraňovalo vypuknutiu chorôb.

Viceprezidentka je najdôležitejším členom Bidenovej administratívy na návšteve Afriky. Po Ghane pôjde do Tanzánie a Zambie. Ide o súčasť riadeného úsilia o rozšírenie vplyvu USA v Afrike v období, keď tam presadzujú svoje vlastné záujmy Čína a Rusko.

Africké štáty trpia dôsledkami ruskej invázie na Ukrajinu, ako sú vyššie ceny potravín a paliva.

Vojna tiež narysovala deliacu čiaru v OSN, kde niektorí africkí lídri odsúdili inváziu, ale iní to odmietli. Situácia vyvolala obavy z novej studenej vojny, v ktorej sa Afrika ocitne uprostred súperenia.

USA poslali vojakov, aby vycvičili armády Ghany a ďalších štátov, ktoré by tak mohli posilniť obranu pred islamskými radikálmi. Napríklad Mali, prípadne Burkina-Faso sa obrátili na ruskú súkromnú žoldniersku Vagnerovu skupinu.

Ghanský prezident Akufo-Addo označil terorizmus za "jed" a vyhlásil: "Trávime veľa bezsenných nocí, pretože sa snažíme zaistiť, aby sme tu boli chránení."

Akufo-Addo vyjadril obavu, že Vagnerova skupina sa môže rozšíriť aj na sever Ghany, pretože tam, pri hranici s Burkinou-Faso, občas prepukajú boje.

01 - Modified: 2023-06-05 18:24:03 - Feat.: - Title: Bývalý viceprezident Mike Pence odštartoval prezidentskú kampaň 02 - Modified: 2023-06-05 14:59:44 - Feat.: - Title: USA podporujú Izrael a nedovolia Iránu získať jadrové zbrane, povedal Blinken 03 - Modified: 2023-06-05 09:03:14 - Feat.: - Title: Po zrútení lietadla, ktoré preletelo nad Washingtonom, nenašli žiadnych preživších. Nereagovalo na kontakt 04 - Modified: 2023-06-05 08:12:26 - Feat.: - Title: Riskantný incident: Rýchle plávajúca čínska loď skoro vrazila do nášho plavidla, zúria USA (video) 05 - Modified: 2023-06-05 05:32:44 - Feat.: - Title: Americké stíhačky vzlietli k malému lietadlu, ktoré neskôr havarovalo
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. jún 2023 01:09