Americká viceprezidentka Kamala Harrisová v pondelok začala týždňovú cestu po Afrike. Sľúbila podporu Ghane, ktorá je pilierom demokracie v oblasti západnej Afriky.
Harrisovej návšteva má ukázať podporu ghanskému prezidentovi Nanovi Akufovi-Addovi, ktorý čelí silnejúcej nespokojnosti s infláciou, hoci dovtedy mala krajina jednu z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich ekonomík na svete.
"Pod vaším vedením sa Ghana stala majákom demokracie a prispievateľom k celosvetovému mieru a bezpečiu," povedala Harrisová v prezidentskom paláci v metropole Akkra, uviedol palác vo vyhlásení.
Harrisová oznámila západnej Afrike pomoc 100 miliónov dolárov a zaviazala sa, že Spojené štáty budú "posilňovať partnerstvo v celej Afrike". Administratíva prezidenta Joea Bidena žiada od Kongresu aj ďalších 139 miliónov dolárov pre Ghanu, aby sa zmiernila detská práca, zlepšili predpovede počasia, podporili miestni hudobníci a zabraňovalo vypuknutiu chorôb.
Viceprezidentka je najdôležitejším členom Bidenovej administratívy na návšteve Afriky. Po Ghane pôjde do Tanzánie a Zambie. Ide o súčasť riadeného úsilia o rozšírenie vplyvu USA v Afrike v období, keď tam presadzujú svoje vlastné záujmy Čína a Rusko.
Africké štáty trpia dôsledkami ruskej invázie na Ukrajinu, ako sú vyššie ceny potravín a paliva.
Vojna tiež narysovala deliacu čiaru v OSN, kde niektorí africkí lídri odsúdili inváziu, ale iní to odmietli. Situácia vyvolala obavy z novej studenej vojny, v ktorej sa Afrika ocitne uprostred súperenia.
USA poslali vojakov, aby vycvičili armády Ghany a ďalších štátov, ktoré by tak mohli posilniť obranu pred islamskými radikálmi. Napríklad Mali, prípadne Burkina-Faso sa obrátili na ruskú súkromnú žoldniersku Vagnerovu skupinu.
Ghanský prezident Akufo-Addo označil terorizmus za "jed" a vyhlásil: "Trávime veľa bezsenných nocí, pretože sa snažíme zaistiť, aby sme tu boli chránení."
Akufo-Addo vyjadril obavu, že Vagnerova skupina sa môže rozšíriť aj na sever Ghany, pretože tam, pri hranici s Burkinou-Faso, občas prepukajú boje.