StoryEditor

Švédska armáda zakázala TikTok na služobných zariadeniach. Ide o bezpečnostné riziko, tvrdia ozbrojené sily

27.03.2023, 21:04
Autor:
TASRTASR

Aplikácia sa v posledných rokoch dostala v západných krajinách pod prísny dohľad.

Švédska armáda v pondelok oznámila, že svojim príslušníkom zakázala používať na služobných zariadeniach čínsku aplikáciu TikTok. K takýmto obmedzeniam pristúpili už mnohé úrady západných krajín, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Ozbrojené sily uviedli, že rozhodnutie je založené na správach z otvorených zdrojov. Ide o narábanie s informáciami o používateľoch v tejto aplikácii a tiež o správanie jej vlastníka, spoločnosť ByteDance.

„Používanie mobilných telefónov a tabletov môže byť samo o sebe bezpečnostným rizikom, preto nechceme, aby sa TikTok nachádzal na našich pracovných zariadeniach," uviedla hovorkyňa ozbrojených síl.

Nórsky parlament zakázal minulý týždeň používanie TikToku na zariadeniach s prístupom do jeho systému. Francúzsko zase uplynulý piatok zakázalo zamestnancom verejného sektora sťahovať si do služobných telefónov aplikácie patriace do kategórie zábava, a to vrátane TikTok-u.

Populárnu aplikáciu TikTok na vytváranie a zdieľanie krátkych videí vyvinula čínska spoločnosť ByteDance. V posledných rokoch sa dostala v západných krajinách pod prísny dohľad pre obavy, že by mohla čínskej vláde poskytovať prístup k citlivým údajom používateľov z celého sveta. TikTok preto zakázali používať na služobných zariadeniach Európska Komisia, vlády v Holandsku, Británii, Spojených štátoch, Kanade či Novom Zélande.

Spoločnosť ByteDance priznala, že jej zamestnanci mali prístup k údajom o účtoch z USA. Zároveň však popiera, že by nejaké údaje odovzdala čínskym úradom. Peking taktiež popiera, že by od čínskych spoločností pôsobiacich v zahraničí takéto informácie žiadal.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 07:55