V noci na dnes priplávalo do talianskeho prístavu v Kalábrii na jednej rybárskej lodi z Líbye zhruba 650 migrantov. Uviedla to agentúra ANSA. Podľa úradov sú bežci v dobrom zdravotnom stave. Neďaleko miesta pristátia sa pred mesiacom stalo námorné nešťastie, pri ktorom zomrelo najmenej deväť desiatok migrantov. Taliansko v posledných dňoch čelí veľkému počtu príchodov po mori migrantov z Líbye a Tuniska.
Zhruba tridsaťmetrová námorná loď priplávala samostatne do prístavu Roccella Ionica. Z Líbye vyplávala so 650 migrantmi zhruba pred piatimi dňami. Úrady nechali migrantov vylodiť.
Pri Kalábrii sa pred mesiacom stalo námorné nešťastie, keď sa prevrátila loď s migrantmi. Pátracie tímy cez víkend našli telo 91. obete. Prokuratúra rozhodla, že pátracie akcie budú pokračovať, nezvestných je stále najmenej desať ľudí. Talianska vláda v uplynulých týždňoch čelila kritike, že svojím tvrdým postojom k zachraňovaniu migrantov v mori prispela k pomalému vyslaniu pomoci plavidlu v núdzi. To však premiérka Giorgia Meloniová odmietla. Podľa úradov akciu skomplikovali veľmi zlé poveternostné podmienky na mori.
Počas víkendu do Talianska priplávalo najmenej 4-tisíc ľudí. Preplnené je tak centrum pre migrantov na ostrove Lampedusa, ktorý leží blízko afrických brehov. Na ostrove sa nachádza vyše 1200 migrantov, ktorých prevoz na Sicíliu či pevninskú Taliansko by sa mal začať dnes. Častejšie sú tiež pristátia lodí s migrantmi v Kalábrii, kam je plavba z Líbye a Tuniska podstatne dlhšia ako na Lampeduse.
Údaje sú nepríjemnou správou pre taliansku vládu, ktorá presadzuje tvrdý postup voči nepovolenej migrácii. Pred voľbami súčasná premiérka Meloniová hovorila o "námornej blokáde", v posledných týždňoch potom hovorí o boji proti prevádzačom. "Tohtoročné čísla sú neprijateľné," uviedol cez víkend spojenec Meloniovej, šéf Ligy a minister dopravy Matteo Salvini. Podľa ministra vnútra Mattea Piantedosiho môžu za situáciu čiastočne aj Taliani. "Migrantov Taliansko priťahuje okrem iného tým, že verejná mienka je im naklonená, v iných krajinách sú neústupní," vyhlásil Piantedosi.
Líderka opozičnej Demokratickej strany Elly Schleinová sa domnieva, že sa prejavujú problémy zahraničnej politiky súčasného kabinetu, kde prevažuje krajná pravica. "V zodpovednosti za prijímanie migrantov je talianska vláda izolovaná," uviedla Schleinová a dodala, že izolácia je výsledkom orientácie vlády na "nacionalistických spojencov".
Predstavitelia mimovládnych organizácií potom kabinet kritizujú za sankcie voči lodiam, ktoré sa podieľajú na záchrane migrantov. Cez víkend úrady nechali zabaviť plavidlo Louis Michel, ktoré financoval známy umelec Banksy, za to, že neuposlúchlo nariadenie úradov a vykonalo niekoľko záchranných akcií po sebe. To zakazujú nové pravidlá schválené na začiatku roka.
K situácii ohľadom migrácie sa v rozhovore, ktorý zverejnil v sobotu denník La Stampa, vyjadril aj český minister zahraničia Jan Lipavský. Na otázku, či Praha viac podporuje reštriktívny prístup, či prijímanie utečencov, odpovedal, že je potrebná kontrola migrácie. "Kontrolovať migráciu samo o sebe neznamená zatvoriť hranice, ale ani ich otvoriť, znamená to len mať situáciu pod kontrolou," povedal Lipavský podľa turínskeho listu.