StoryEditor

Zatvorenie maloobchodu v nedele vážne ohrozí gastroprevádzky

27.03.2023, 11:00
Autor:
TASRTASR

Množstvo prevádzok sa nachádza v nákupných centrách či priamo v pobočkách obchodných sietí. Vplyvy na tieto podniky by boli veľmi vážne.

Zástupcovia gastro iniciatív a združení upozorňujú poslancov Národnej rady a verejnosť na dosahy, ktoré by mal na sektor zákaz predaja v nedele pre maloobchod.

Množstvo prevádzok sa totiž nachádza v nákupných centrách či priamo v pobočkách obchodných sietí. Vplyvy na tieto podniky by boli veľmi vážne. Uviedla to iniciatíva a platforma #StáleMámeChuť.

"V rôznych procesoch Národnej rady sú aktuálne štyri rôzne návrhy na obmedzenie predaja v nedele. Nerozumieme, prečo rovnakí poslanci predkladajú štyri rôzne textácie a vytvárajú tak extrémny legislatívny chaos a neistotu v krízovom období pre gastropodnikateľov. Upozorňujeme, že so zástupcami gastrosektora túto tému nekomunikovali a napriek tomu sa stretávame s vyjadreniami, že by to práve nám malo pomôcť," uviedol Vladimír Machalík z iniciatívy #StáleMámeChuť.

"Opomenuli, že množstvo gastroprevádzok sa nachádza práve v priestoroch maloobchodu či v nákupných centrách a ich návštevnosť je závislá práve od otvorených maloobchodných prevádzok. V niektorých prípadoch budú musieť byť dokonca gastroprevádzky v nedele úplne zatvorené z dôvodu zatvorenia celých budov, určených pre maloobchodnú činnosť," doplnil Machalík. O jednom z návrhov sa má hlasovať práve koncom marca.

Zákaz predaja v nedele by zasiahol reštaurácie, kaviarne, cukrárne, pekárne a ďalšie malé prevádzky. "Zákonodarcovia síce hovoria o tom, že sa predaj z maloobchodu presunie na iné dni. Pre gastroprevádzky, ktoré sú umiestnené v maloobchodných priestoroch, však náhrada práve pre rodinné návštevy v nedele neexistuje," uviedla Karmen Procházková z iniciatívy Pomoc pre gastro.

"Zákaz predaja v maloobchode počas nedieľ negatívne zasiahne stovky prevádzok v nákupných centrách i prevádzkach obchodných reťazcov. V kritickej situácii, v ktorej sa po dvoch rokoch pandémie a roku bezprecedentnej inflácie a energetickej krízy gastro nachádza, považujeme tieto návrhy za hazard s celým sektorom. Mnohí prevádzkovatelia sú už teraz na hrane existencie a strata nedieľ by ich rozpočty okamžite poslala do červených čísel," zdôraznil Marek Harbuľák z Asociácie hotelov a reštaurácií.

01 - Modified: 2023-06-06 07:23:34 - Feat.: - Title: Tempo poklesu tržieb v maloobchode sa v apríli zrýchlilo a presiahlo desať percent 02 - Modified: 2023-05-25 11:11:17 - Feat.: - Title: Nákupný ošiaľ sa nekonal. Otvorenie superlacného Primarku prilákalo iba hŕstku ľudí 03 - Modified: 2023-05-25 06:00:00 - Feat.: - Title: Účet, pri ktorom ti zabehne. Pozreli sme sa, v ktorých európskych hlavných mestách zaplatíš za večeru najviac a najmenej 04 - Modified: 2023-05-20 13:30:00 - Feat.: - Title: Obľúbený podnik Žufaňa sa vracia do gastrosveta. Prezradili termín aj miesto otvorenia, kde ich nájdeš? 05 - Modified: 2023-05-23 13:26:54 - Feat.: - Title: Smútok na bratislavskej gastroscéne. Obľúbený podnik po šiestich rokoch definitívne končí
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 14:09