StoryEditor

Francúzsko zakázalo TikTok na služobných telefónoch zamestnancov vo verejnom sektore

24.03.2023, 15:35
Autor:
ČTKČTK

Aplikácia pre zdieľanie videí, ktorú vlastní pekingská spoločnosť ByteDance, sa dostáva pod čoraz väčší drobnohľadom kvôli obavám, že by sa užívateľské dáta mohli dostať do rúk čínskej vlády.

Francúzsko zakázalo používanie čínskej aplikácie na zdieľanie videí Tiktok na služobných telefónoch zamestnancov vo verejnom sektore. Oznámil to dnes minister pre verejnú službu Stanislas Guerini, podľa ktorého sa tak stalo v záujme zabezpečenia kybernetickej bezpečnosti francúzskych úradov.

"S cieľom zabezpečiť kybernetickú bezpečnosť našich úradov a zamestnancov vo verejnom sektore sa vláda rozhodla zakázať na služobných telefónoch zamestnancov verejného sektora voľnočasové aplikácie, ako je Tiktok," uviedol Guerini. Pripomenul, že viacerí partneri Francúzska v Európe i vo svete už niekoľko týždňov prijímajú opatrenia, ktoré sťahovanie a inštaláciu aplikácie TikTok obmedzujú alebo priamo zakazujú.

Guerini uviedol, že voľnočasové aplikácie nemajú dostatočnú úroveň kybernetickej bezpečnosti a ochrany dát, aby mohli byť používané na zariadeniach patriacich zamestnancom verejnej správy. Povedal tiež, že zákaz platí okamžite a že úrady budú jeho dodržiavanie kontrolovať.

V prípadoch, keď sa TikTok na vládnych zariadeniach vyžaduje na pracovné účely, budú podľa ministra udeľované výnimky.

Aplikácia pre zdieľanie videí, ktorú vlastní pekingská spoločnosť ByteDance, sa dostáva pod čoraz väčší drobnohľadom kvôli obavám, že by sa užívateľské dáta mohli dostať do rúk čínskej vlády. V posledných týždňoch TikTok zakázali viaceré západné vlády a inštitúcie, vrátane britského parlamentu, holandskej a belgickej verejnej správy či novozélandského parlamentu. Koncom minulého mesiaca to isté urobili inštitúcie Európskej únie.

V Česku zakázala TikTok používať napríklad Snemovňa na všetkých svojich zariadeniach a odporučila zmazať túto aplikáciu aj zo súkromných prístrojov. Pred používaním TikToku na zariadeniach s prístupom do významných informačných systémov varoval na začiatku marca Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. Aplikáciu považuje za bezpečnostnú hrozbu. Viaceré úrady aj súkromné firmy potom jej používanie zakázali alebo to odporučili.

01 - Modified: 2023-06-03 11:02:41 - Feat.: - Title: Ceny potravín vo Francúzsku sú vysoké, aj gurmáni siahajú po lacnejšom tovare 02 - Modified: 2023-06-02 11:34:09 - Feat.: - Title: Francúzska priemyselná produkcia sa v apríli zotavila, rast prekonal očakávania 03 - Modified: 2023-06-02 11:17:57 - Feat.: - Title: Francúzska protiteroristická prokuratúra žaluje 16 členov protimoslimskej skupiny 04 - Modified: 2023-06-01 21:58:26 - Feat.: - Title: Macron a Zelenskyj potvrdili dohodu o podpore Francúzska pre Ukrajinu 05 - Modified: 2023-05-31 18:01:14 - Feat.: - Title: Slovensku bude dodávať jadrové palivo francúzska spoločnosť Framatome. Vyrába ho "tak ako Rusi"
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 14:09