StoryEditor

Lávku ponad Váh v Strečne zatvoria, oprava potrvá deväť mesiacov

22.03.2023, 16:24
Autor:
TASRTASR

Rekonštrukcia lávky zahŕňa stavebné úpravy nosnej konštrukcie, zvýšenie zaťažiteľnosti a úpravu šírkových parametrov pre cyklodopravu.

Lávku pre chodcov a cyklistov ponad Váh, ktorá spája Strečno a Nezbudskú Lúčku v okrese Žilina, začnú opravovať v utorok 28. marca.

Podľa starostu Strečna Dušana Štadániho oprava vyše 60-ročnej spojnice obcí potrvá približne deväť mesiacov, počas ktorých bude úplne uzavretá.

Rekonštrukcia lávky zahŕňa stavebné úpravy nosnej konštrukcie, zvýšenie zaťažiteľnosti a úpravu šírkových parametrov pre cyklodopravu.

"Je súčasťou cezhraničného projektu Zvýšení přístupnosti a bezpečnosti ke kulturním památkám v Česko – slovenském pohraničí. Vysúťažená zmluvná cena za stavebné práce na lávke je vyše 584-tisíc eur s DPH," povedal Štadáni.

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová doplnila, že partnermi cezhraničného projektu sú Moravsko-sliezsky kraj, ŽSK a obec Strečno.

"Moravsko-sliezsky kraj realizoval v rámci projektu rekonštrukciu cesty. ŽSK minulý rok ukončil rekonštrukciu brány na hrade Strečno. Druhá časť nášho projektu je vybudovanie cyklocesty v dĺžke 2,2 kilometra, ktorá sa začína v obci Strečno a prechádza po okraji Váhu. Končí sa pri lávke, ktorá si už vyžaduje rekonštrukciu. Tú bude mať na starosti obec Strečno," uviedla Jurinová.

Obec Strečno sa podľa starostu dohodla s prevádzkovateľom miestnej kompy, ktorá začne premávať po uzavretí lávky.

"Harmonogram odchodov kompy je zverejnený na webovej stránke obce a na sociálnej sieti. Ak kompa nebude môcť premávať z dôvodu zlej poveternostnej situácie, cestujúci sa do zamestnania budú musieť prepraviť individuálne. Presun detí z Nezbudskej Lúčky do základnej školy v Strečne je dohodnutý. O prevádzke kompy budeme verejnosť informovať minimálne deň vopred," priblížil Štadáni.

Doplnil, že obec oslovila Slovenské elektrárne s požiadavkou o zabezpečenie dostatočného prietoku vody za účelom plynulej premávky kompy.

"Pokiaľ nám to dovolia poveternostné podmienky, sme pripravení ľudí prevážať bezpečne a podľa stanoveného cestovného poriadku. Preprava osôb zo Strečna a Nezbudskej Lúčky, mimo áut, je zdarma. Je stanovený skúšobný sedemdňový termín. Potom sa vyhodnotí záujem ľudí o prepravu," vysvetlil prevádzkovateľ kompy Bohuš Čurjak.

01 - Modified: 2023-03-25 10:59:58 - Feat.: - Title: Pod Strečnom sa začali práce na odstraňovaní tretieho jazdného pruhu, celý úsek bude dvojpruhový 02 - Modified: 2023-03-17 23:04:54 - Feat.: - Title: Na cestu pod Strečnom spadla veľká skala, poškodila viacero áut 03 - Modified: 2023-03-10 13:46:38 - Feat.: - Title: Tri pruhy pod Strečnom zaviedol ešte Ficov minister. Teraz ich idú zrušiť, cesta je v havarijnom stave 04 - Modified: 2023-02-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Zosuv by paralyzoval hlavnú dopravnú tepnu krajiny. Hrozí, že pod Strečnom zostane len jeden pruh 05 - Modified: 2023-02-20 14:04:02 - Feat.: - Title: Dopravu na ceste pod Strečnom obmedzili pre degradáciu oporného múru. Stále hrozí zosuv vozovky
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 07:16