Výrobcovia odevov z recyklovaných materiálov, kozmetiky šetrnej k prírode alebo elektroniky vyrobenej bez emisií skleníkových plynov by mali v budúcnosti dokazovať, že sa ich tvrdenia o ekologickej hodnote spomínaných produktov zakladajú na pravde. Počíta s tým dnes zverejnený návrh Európskej komisie, ktorého cieľom je zamedziť zavádzajúcemu označovaniu výrobkov ako ekologicky šetrných. Podľa eurokomisára Virginijusa Sinkevičiusa majú pravidlá pomôcť nielen zákazníkom, ale aj firmám produkujúcim skutočne ekologické výrobky, ktoré sa v súčasnosti stretávajú s neférovou konkurenciou. Aby pravidlá začali platiť, musia ich schváliť členské štáty a europarlament.
Komisia sa v boji proti takzvanému greenwashingu, teda neoprávnenému označovaniu činností či výrobkov za ekologicky prospešné či nezávadné, opiera o vlastnú štúdiu z roku 2020. Podľa nej je viac ako 53 percent podobných tvrdení, ktoré únijná exekutíva preverila, neopodstatnených, neurčitých alebo zavádzajúcich. Rovných 40 percent potom nebolo podložených žiadnymi faktami. Práve to chce teraz Brusel zmeniť.
"Je dôležité, aby sme mohli environmentálnym tvrdeniam a označeniam na výrobkoch dôverovať. Chceme pomôcť spotrebiteľom, aby si boli istejší pri výbere, a zabezpečiť, aby podniky, ktoré sa skutočne snažia znižovať svoj vplyv na prírodu, využívanie zdrojov, emisie skleníkových plynov alebo znečistenie, za to boli odmeňované," vyhlásil komisár pre životné prostredie Sinkevičius.
Firmy, ktoré používajú ekologické označenia, budú musieť nanovo dokladať skutočný vplyv svojich výrobkov na životné prostredie. Tieto údaje budú musieť byť overené nezávislým orgánom pred tým, ako ich výrobcovia budú môcť využívať.
Komisia chce tiež obmedziť využívanie rôznych značiek environmentálnej kvality výrobkov, ktorých sú v súčasnosti v EÚ viac ako dve stovky. Taktiež by sa na ich schvaľovanie mali vzťahovať prísnejšie pravidlá a výrobcovia by mali byť motivovaní, aby sa usilovali o označenie svojich výrobkov niektorou z viacerých zavedených značiek spĺňajúcich normy celej únie.
O návrhu budú v najbližších mesiacoch rokovať členské štáty a europoslanci. Podľa Sinkevičiusa je prijatie pravidiel reálne v budúcom roku, ak nenastanú zásadné nezhody.