StoryEditor

Šefčovič dostal mandát od krajín Únie na rokovania vo Windsorskom rámci

21.03.2023, 18:11
Autor:
TASRTASR

Pripomenul, že dohoda umožňuje Severnému Írsku prístup na jednotný trh Únie s tovarmi. Táto britská provincia tak je jediným územím na svete s prístupom k dvom významným spoločným trhom – EÚ aj Spojeného kráľovstva.

Rada EÚ pre všeobecné záležitosti prijala v utorok v Bruseli dve rozhodnutia súvisiace s Windsorským rámcom, novým spoločným postupom k protokolu o Írsku a Severnom Írsku, o ktorom Európska komisia (EK) a vláda Spojeného kráľovstva dosiahli dohodu koncom februára. Podpredseda EK Maroš Šefčovič pre TASR uviedol, že získal mandát, aby v piatok odcestoval na rokovania do Londýna.

"Členské krajiny podporili Windsorský rámec a všetky rokovania, ktoré sme viedli za posledné mesiace. Dali mi mandát, aby som v piatok mohol odcestovať do Londýna a v rámci Spoločného výboru schválil všetky rozhodnutia, o ktorých sme rokovali spolu s britskou stranou," uviedol Šefčovič.

Podľa jeho slov Windsorský formát vytvára nový rámec, ako implementovať dohodu o brexite vrátane protokolu o Írsku/Severnom Írsku tak, aby čo najmenej negatívne zasiahla do životov ľudí v Severnom Írsku a tí mohli využiť to, že sú na britskom aj európskom trhu. Vyjadril istotu, že februárová dohoda prinesie prosperitu a právnu istotu pre podnikateľov a obyvateľov Severného Írska a umožní otvoriť novú kapitolu vzťahov medzi EÚ a Britániou.

Pripomenul, že dohoda umožňuje Severnému Írsku prístup na jednotný trh EÚ s tovarmi. Táto britská provincia tak je jediným územím na svete s prístupom k dvom významným spoločným trhom – EÚ aj Spojeného kráľovstva.

"Bolo zložité všetko technickými riešeniami zabezpečiť tak, aby sme zaistili integritu jednotného trhu, čiže vedeli skontrolovať, aké tovary prichádzajú z britského územia do Severného Írska, a zároveň nastaviť mechanizmus tak, aby ten pohyb tovarov neohrozil jednotný trh EÚ – keďže Írsko a Severné Írsko sú na tom istom ostrove a nechceme budovať pevnú hranicu medzi nimi," spresnil.

Slovenský eurokomisár skonštatoval, že vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom teraz riadi Spoločný výbor, ktorého podpredsedom je on za eurokomisiu a šéf britskej diplomacie James Cleverly za britskú stranu.

Spoločný výbor riadi všetky otázky spojené s dohodou o brexite vrátane uplatňovania severoírskeho protokolu. "Partnerská rada", čiže Spoločná poradná pracovná skupina, ktorú tiež riadia Šefčovič a Cleverly, má na starosti využitie potenciálu dohody o obchode a spolupráci, ktorá rámcuje celkový budúci vzťah medzi Bruselom a Londýnom.

"Rokovania, ktoré budem mať v piatok, sa budú týkať protokolu a všetkých kompromisov, ktoré sme našli, a budúcnosti, teda ako využiť túto znovuobnovenú dôveru na užšiu spoluprácu," odkázal Šefčovič.

 

 

01 - Modified: 2023-05-29 18:45:12 - Feat.: - Title: Rusko nebude vyjednávať, keď sa snaží vyhrať vojnu, uviedol šéf diplomacie Európskej únie 02 - Modified: 2023-05-29 17:00:09 - Feat.: - Title: Oblasť civilnej ochrany v Únií musí mať pevnejší finančný základ. Aj pre prevenciu, tvrdí eurokomisár 03 - Modified: 2023-05-29 16:12:58 - Feat.: - Title: Ukrajinská vicepremiérka a Mathernová na Globsecu zdôraznili pokrok Ukrajiny na ceste do Európskej únie 04 - Modified: 2023-05-25 10:00:51 - Feat.: - Title: Európska únia zvažuje poslať Ukrajine výnosy zo zmrazených miliárd ruských bánk a oligarchov 05 - Modified: 2023-05-25 07:59:30 - Feat.: - Title: Po ceste a železnici sa v marci odviezol medziročne podobný objem tovaru, vlaky odviezli viac ako predtým
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
30. máj 2023 07:16