StoryEditor

V korupčnom procese s exprokurátorom Dušanom Kováčikom vypovedal aj bývalý šéf SIS

20.03.2023, 15:46
Autor:
TASRTASR

Dušan Kováčik na súd neprišiel a nezúčastní sa ani na ďalšom pojednávaní. Dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

Výsluchom exriaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Antona Šafárika a dvoch bývalých policajtov pokračovala v pondelok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu korupčná kauza špeciálneho exprokurátora Dušana Kováčika. Obžaloba ho viní zo zločinu prijímania úplatku.

V roku 2016 mal prijať 50-tisíc eur od spoluobžalovaného Petra Košča za to, že bude blokovať stíhanie v dvoch trestných veciach. Obaja vinu popierajú.

Kováčk na súd neprišiel a nezúčastní sa ani na ďalšom pojednávaní. Dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti. Ako konštatoval jeho obhajca Erik Magál, vzhľadom na dôkazy, ktoré sa majú po oba dni vykonávať, nie je nevyhnutná jeho účasť.

Z prípravného konania mu je známy obsah výpovedí predvolaných svedkov.

Expolicajti vypovedali o svojich kontaktoch a stretnutiach s exriaditeľom Národnej jednotky finančnej polície Bernardom S., ktorý je v procese kľúčovým svedkom obžaloby. Tvrdí, že špeciálnemu exprokurátorovi sám odovzdal špeciálne upravenú knihu od Petra Košča, označovaného za podnikateľa s dobrými kontaktmi v bezpečnostných zložkách, na stretnutí v zasadačke nemocnice. V jej výreze malo byť 50-tisic eur.

Podľa svedkov, ktorí boli podriadení Bernardovi S., "knihu" spomínal pred viacerými, im to pripadalo, akoby sa s tým chválil. Hovoril však o sume 70-tisíc eur. Na ich výsluchu trvala obhajoba.

"Trvali sme na tom, pretože mohli mať vedomosť o niektorých okolnostiach, ktoré spochybňujú vierohodnosť Bernarda S., čo sa aj potvrdilo. Na základe ich výpovedí sa ukázalo, že svedok fungoval na takej báze, že klamstvo, lži a rôzne úskoky boli jeho dennou rutinou," reagoval Magál.

Bývalý šéf SIS Šafárik, ktorý bol na inkriminovanom stretnutí v nemocnici, nemá vedomosť, že by v jeho prítomnosti niekto odovzdal úplatok. S oboma obžalovanými a Bernardom S. sa stretol raz, na začiatku svojho pôsobenia vo funkcii riaditeľa SIS v roku 2016. Nepamätal si, z koho iniciatívy došlo k spoločnému stretnutiu. Ich rozhovor trval okolo 20 minút a vraj hovorili iba o formálnych veciach. Žiadnu knihu u Bernarda S. si nevšimol.

V procese už vypovedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Peter Kysel, ktorý bol podriadeným Dušana K. Práve jemu exprokurátor odňal spis týkajúci sa podozrení, že šéf policajných odposluchov Jozef R. vynáša informácie zločineckému gangu sýkorovcov, za čo mal mať zaplatené. Bývalý námestník SIS Boris Beňa a niekdajší funkcionár policajnej inšpekcie Adrián Szabó, ktorí už tiež vypovedali, majú informácie o korupčnom skutku len sprostredkovane.

Podnikateľ Košč, ktorý mal podplácať, na lavici obžalovaných chýba. Keďže je na úteku, koná sa voči nemu ako ujdenému.

01 - Modified: 2023-03-28 08:47:32 - Feat.: - Title: Ústavný súd odmietol sťažnosť Dušana Kováčika voči rozsudku Najvyššieho súdu 02 - Modified: 2023-03-21 14:20:41 - Feat.: - Title: V korupčnej kauze Dušana Kováčika vypovedal bývalý šéf policajných odposluchov. Ten tvrdí, že o ničom nevie 03 - Modified: 2023-01-12 15:11:15 - Feat.: - Title: Proces s bývalým špeciálnym prokurátorom Kováčikom pokračoval výsluchom svedkov. Vypovedal aj Petrov 04 - Modified: 2023-01-11 12:16:00 - Feat.: - Title: Beňa vypovedal na súde o tom, ako dal Košč úplatok. Kováčik to spochybňuje 05 - Modified: 2022-09-08 10:05:08 - Feat.: - Title: Úplatok 50-tisíc eur mal dostať vo vydlabanej knihe. Kováčik tvrdí, že je nevinný
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 13:30