StoryEditor

Thajský kráľ dekrétom rozpustil parlament, nové voľby budú v máji

20.03.2023, 12:30
Autor:
TASRTASR

Vo voľbách budú súperiť silne favorizovaná opozičná strana Za Thajsko, ktorú podporuje miliardársky populista Thaksin Šinavatra, a strany zastupujúce konzervatívny provojenský establišment.

Thajský kráľ Vatčirálongkón v pondelok schválil vládny dekrét o rozpustení parlamentu a otvoril tým cestu pre predčasné voľby. Predbežne sú naplánované na 7. mája. TASR správu prevzala z agentúr AP a Reuters.

Rozpustenie inicioval premiér Prajut Čanóčchá, ktorý bude v nadchádzajúcich voľbách znova kandidovať. Dolná komora parlamentu (Snemovne reprezentantov) bola rozpustená len pár dní pred koncom jej štvorročného funkčného obdobia.

Vo voľbách budú súperiť silne favorizovaná opozičná strana Za Thajsko (Pchak pchüa Tchaj, PTP), ktorú podporuje miliardársky populista Thaksin Šinavatra, a strany zastupujúce konzervatívny provojenský establišment.

V prieskumoch verejnej mienky zatiaľ výrazne vedie Thaksinova dcéra. V prípade zvolenia by bola treťou členkou rodiny Šinavatrovcov v premiérskom kresle za posledné dve desaťročia. Jej otec zastával úrad v rokoch 2001-2006 a jej teta Jinglak v rokoch 2011-2014. Oboch zvrhli vojenské prevraty.

Súčasný premiér Prajut Čanóčcha sa dostal k moci po prevrate v roku 2014 a päť rokov bol na čele vojenskej junty. V roku 2019 zvíťazil vo voľbách.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
10. jún 2023 17:01