StoryEditor

Pred protivládnymi protestami v JAR zadržali už 87 ľudí. Časť politikov vyzvala na celoštátny štrajk

20.03.2023, 09:48
Autor:
TASRTASR

Tretia najväčšia strana v krajine požaduje rezignáciu prezidenta Cyrila Ramaphosu za nezvládnutie ekonomických problémov, opakované výpadky dodávok elektrickej energie a vysokú nezamestnanosť.

Juhoafrické bezpečnostné zložky v pondelok oznámili, že v rámci celej krajiny za uplynulých 12 hodín zadržali 87 ľudí za porušovanie verejného poriadku pred plánovanými protivládnymi protestami. TASR o tom informujú podľa správ agentúr AFP a Reuters.

Tretia najväčšia strana v krajine, ľavicoví Bojovníci za ekonomickú slobodu (EFF), vyzvala na celoštátny štrajk a žiada ľudí, aby vyšli do ulíc. Požaduje rezignáciu prezidenta Cyrila Ramaphosu za nezvládnutie ekonomických problémov, opakované výpadky dodávok elektrickej energie a vysokú nezamestnanosť.

Juhoafrické úrady sú v stave najvyššej pohotovosti, aby zabránili vzniku bitiek a akýchkoľvek kriminálnym činom a udržali verejný poriadok. Parlament ešte v nedeľu oznámil, že Ramaphosa schválil nasadenie takmer 3500 vojakov, ktorí budú do 17. apríla pomáhať polícii.

Nadchádzajúce protesty oživujú podľa AFP spomienky na nepokoje z júla 2021, keď v Juhoafrickej republike vypukli najhoršie verejné nepokoje od konca apartheidu. Protesty vypukli po zadržaní bývalého prezidenta Jacoba Zumu a následné nepokoje si vyžiadali životy najmenej 350 ľudí.

Ramaphosa bezpečnostným zložkám prikázal, aby urobili všetko proti zopakovaniu podobných násilností.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 23:14