StoryEditor

Stoltenberg privítal rozhodnutie Turecka začať ratifikovať vstup Fínska do NATO

17.03.2023, 17:26
Autor:
TASRTASR

Helsinki a Štokholm požiadali o vstup do NATO už vlani. Voči členstvu Švédska v Aliancii má Turecko aj naďalej výhrady.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v piatok privítal rozhodnutie Turecka začať proces ratifikácie žiadosti Fínska o vstup do NATO. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Stoltenberg zároveň uviedol, že aj Švédsku by malo byť umožnené vstúpiť do NATO "čo najskôr". "Najdôležitejšie je, aby sa Fínsko aj Švédsko rýchlo stali plnoprávnymi členmi NATO", a nie to, či vstúpia do Aliancie naraz, povedal.

Šéf NATO zároveň vyzval turecký parlament, aby o ratifikácii prístupového protokolu hlasoval čo najskôr.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok po stretnutí s fínskym kolegom Saulim Niinistöm požiadal parlament, aby začal proces ratifikácie žiadosti Fínska o vstup do NATO. Dodal, že dúfa v ratifikovanie prístupového protokolu do májových parlamentných a prezidentských volieb v Turecku.

Helsinki podľa Erdogana podnikli "autentické a konkrétne kroky" na splnenie záväzkov vyplývajúcich z trojstranného memoranda medzi Fínskom, Švédskom a Tureckom podpísaného vlani v júni.

Helsinki a Štokholm požiadali o vstup do NATO už vlani. Turecku však rozšírenie Severoatlantickej aliancie o Fínsko a Švédsko prekážalo, pretože podľa neho obe tieto krajiny poskytovali útočisko pre skupiny, ktoré Ankara považuje za teroristické.

Voči členstvu Švédska v Aliancii má Turecko aj naďalej výhrady. Ankara opakovane tvrdí, že Štokholm nedokázal implementovať svoju časť dohody uzavretej pred vlaňajším summitom NATO v Madride.

Ankaru navyše nedávno pobúril protest pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme, kde krajne pravicový politik zapálil Korán.

Žiadosť Fínska a Švédska o vstup do NATO zatiaľ neschválilo ani Maďarsko, ktoré ratifikáciu odkladá už vyše pol roka. Maďarský parlament má podľa piatkového oznámenia vládnej strany Fidesz o vstupe Fínska do Severoatlantickej aliancie hlasovať 27. marca.

01 - Modified: 2023-03-23 15:47:02 - Feat.: - Title: Turecký parlament urobil prvý krok pre schválenie vstupu Fínska do NATO 02 - Modified: 2023-03-23 15:22:30 - Feat.: - Title: Ukrajinským deťom uneseným do Ruska tvrdili, že sa ich rodičia zriekli 03 - Modified: 2023-03-23 14:58:55 - Feat.: - Title: Švédsko chce od Budapešti vysvetlenie odkladu hlasovania o jeho vstupe do NATO 04 - Modified: 2023-03-23 14:36:36 - Feat.: - Title: Fínski nacionalisti pred voľbami sľubujú, že v prípade víťazstva obmedzia imigráciu 05 - Modified: 2023-03-23 15:37:36 - Feat.: - Title: Macko: Môžeme byť súčasťou Demokratov. A so stiahnutým chvostom sa budem pýtať Hegera, či ponuka platí
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
23. marec 2023 16:47