StoryEditor

Žiaci dnes maturujú z cudzieho jazyka, najčastejšie si vyberajú angličtinu

15.03.2023, 06:50
Autor:
TASRTASR

Maturitný týždeň uzavrie v piatok 17. marca test a slohová práca zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry.

Maturanti budú v stredu písať externý test a slohovú prácu z vybraného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2. Najviac maturantov si vybralo anglický jazyk, z ktorého bude počas stredy maturovať na všetkých troch úrovniach náročnosti takmer 35 800 žiakov. TASR o tom informoval odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu.

V poradí záujmu nasledujú nemecký jazyk (1 068 žiakov) a ruština (443 žiakov). "Francúzsky jazyk si vybralo 14 maturantov, španielsky jazyk štyria a jeden žiak si zvolil maturitu z talianskeho jazyka," informovalo ministerstvo školstva.

Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je povinný externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1.

Nasledujúci deň, vo štvrtok 16. marca, čaká externý test z matematiky vyše 5 100 maturantov, ktorí si vybrali tento predmet. Maturitný týždeň uzavrie v piatok 17. marca test a slohová práca zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry a z ukrajinského jazyka a literatúry pre žiakov zo škôl národnostných menšín. Zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry bude maturovať približne 1 600 žiakov, z ukrajinského jazyka a literatúry 28 maturantov.

Náhradný termín písomných maturít, ktorý je určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 3. až 5. apríla a 12. apríla. Výsledky žiakov z externej časti maturitnej skúšky z marcového a aprílového termínu budú pre všetky školy sprístupnené 5. mája elektronickou formou, v papierovej forme budú školám doručené 9. až 10. mája.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 06:55