StoryEditor

USA predĺžia dočasný azyl pre ukrajinských utečencov, v krajine budú môcť zostať dva roky

13.03.2023, 22:48
Autor:
TASRTASR

Rozhodnutie administratívy Joea Bidena prinesie úľavu pre utečencov, ktorým ročné povolenie na pobyt čoskoro vyprší.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sa rozhodla umožniť tisíckam Ukrajincov zostať v Spojených štátoch dlhšie. V pondelok o tom informuje TASR na základe správy agentúry AP.

Predstavuje to úľavu pre utečencov, ktorým ročné povolenie na pobyt čoskoro vyprší. Väčšina z nich utiekla z vlasti po začiatku ruskej invázie vo februári 2022.

Rozhodnutie sa týka ukrajinských občanov s najbližšími rodinnými príslušníkmi, ktorým bol umožnený vstup do USA pred spustením programu Uniting for Ukraine, oznámilo americké ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť.

Tento program umožňuje z humanitárnych dôvodov zostať na americkom území až dva roky. Tí, ktorí prišli skôr, dostali obvyklé povolenie na pobyt platné na jeden rok.

Vlani pricestovali z Ukrajiny do USA tisíce ľudí utekajúcich pred vojnou, ktorú Rusko rozpútalo 24. februára. Osoby, ktoré pochádzajú z iných krajín, môžu v USA požiadať o udelenie dočasného pobytu z naliehavých humanitárnych dôvodov. Zvyčajne toto povolenie platí len na obmedzený čas (napríklad rok alebo dva roky).

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 23:16