StoryEditor

Pistorius vymení najvyššie postaveného vojenského predstaviteľa Bundeswehru. Jeho nástupca je už známy

13.03.2023, 22:30
Autor:
TASRTASR

Generálny inšpektor nemeckej armády Eberhard Zorn bol vo svojej funkcii od roku 2018.

Nový nemecký minister obrany Boris Pistorius vymenil generálneho inšpektora nemeckej armády Eberharda Zorna. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na nemenované zdroje z rezortu obrany. Podľa týchto zdrojov ho nahradí generálmajor Carsten Breuer.

Ide o najvyššiu vojenskú funkciu v nemeckej armáde Bundeswehri, na úrovni náčelníka generálneho štábu. Zorn ju zastával od roku 2018 a podľa médií by mal byť vo štvrtok poslaný do predčasného dôchodku.

Jeho nástupca Breuer je v Nemecku známy predovšetkým vedením vládneho krízového tímu počas pandémie koronavírusu od novembra 2021 do vlaňajšieho mája.

Podľa médií sa Breuer v rámci tejto zmeny stane najdôležitejšou osobou pri rozhodovaní na nemeckom ministerstve obrany a bude tiež vojenským poradcom spolkového kancelára.

AFP v súvislosti s výmenou upozorňuje na Zornove kontroverzné vyjadrenia o Ukrajine. Vlani v septembri poskytol rozhovor pre časopis Focus, počas ktorého spochybnil schopnosť ukrajinskej armády postaviť sa ruským silám.

Povedal, že Ukrajina podniká protiútoky, ktorými môže získať určité miesta a oblasti, no nezatlačí Rusko za front. Vyjadril tiež obavy, že Rusko môže otvoriť "druhý front", pričom ako možné ciele uviedol "Kaliningrad, Baltské more, fínske hranice, Gruzínsko, Moldavsko".

Bývalý veliteľ americkej armády v Európe Ben Hodges vtedy Zornove vyjadrenia označil za "ohromne chabú analýzu ruských schopností, ktorá "nanešťastie odráža spôsob myslenie nemeckej ‘elity‘". 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
06. jún 2023 11:56