StoryEditor

Bidenova administratíva schvaľuje kontroverzný ropný projekt. Vrty na Aljaške sú v rozpore s jeho sľubmi

13.03.2023, 17:11
Autor:
TASRTASR

Klimatickí aktivisti sú pobúrení. Podľa nich je prezident Biden otvorený projektu, ktorý ohrozuje jeho "klimatický odkaz".

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v pondelok oznámila, že schvaľuje kontroverzný veľký ropný projekt Willow na severe Aljašky. Ide o jedno z najvýznamnejších klimatických rozhodnutí prezidenta, ktoré ekológovia pravdepodobne odsúdia, keďže je v rozpore s jeho sľubmi. TASR o tom informuje na základe správy AP.

Toto oznámenie prichádza deň po tom, ako administratíva uviedla, že zakáže alebo obmedzí vŕtanie v niektorých iných oblastiach Aljašky a Severného ľadového oceánu.

Bidenova administratíva umožní v prípade Willow vŕtať na troch miestach. Developer projektu ConocoPhillips povedal, že celkovo tam počíta s približne 219 vrtmi. Štvrté miesto vŕtania navrhované v rámci projektu bude zamietnuté.

Klimatickí aktivisti sú pobúrení, že Biden je otvorený projektu, ktorý podľa nich ohrozuje prezidentov "klimatický odkaz". A predstavuje porušenie sľubu z Bidenovej kampane o zastavení nových ropných vrtov na verejných pozemkoch.

Rozhodnutie administratívy pravdepodobne nebude posledným slovom v tomto projekte, očakávajú sa súdne spory od environmentálnych skupín.

Projekt Willow spoločnosti ConocoPhillips na Aljaške by mohol produkovať až 180-tisíc barelov (1 barel = 159 litrov) ropy denne, vytvoriť 2 500 pracovných miest počas výstavby a 300 dlhodobých pracovných miest. Môže tiež generovať miliardy dolárov na licenčných poplatkoch a daňových príjmoch pre federálnu, štátnu a miestnu samosprávu.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. jún 2024 14:56