StoryEditor

Štátna distribučka na lieky by mohla narušiť spravodlivú hospodársku súťaž, tvrdí asociácia

13.03.2023, 14:54
Autor:
TASRTASR

Asociácia podotkla, že do medzirezortného pripomienkového konania podala viaceré pripomienky, no doposiaľ neboli akceptované.

Asociácia veľkodistribútorov liekov nesúhlasí so zámerom zriadenia štátnej distribučnej spoločnosti na lieky. Môže podľa nej narušiť spravodlivú hospodársku súťaž. Informovala PR zástupkyňa asociácie Noemi Macko-Forgáčová.

"Zriadenie štátnej spoločnosti na distribúciu liekov a zdravotníckych pomôcok nevychádza z reálnej potreby. Práve naopak, vnímame predložený návrh ako nedovolenú štátnu pomoc a obmedzovanie hospodárskej súťaže. Výsledkom pre občanov môže byť nákup liekov za horšiu cenu a za horších podmienok, ako by vedeli poskytnúť ostatní súťažitelia," uviedol výkonný riaditeľ asociácie Matej Petrovič.

Návrh podľa AVEL vychádza z nesprávnych a nepravdivých predpokladov. "Vzhľadom na vysokú finančnú náročnosť veľkodistribúcie by realizácia návrhu znamenala neefektívne nakladanie a plytvanie s verejnými zdrojmi," doplnila. Upozornila, že v situácii, keď je trh silne regulovaný a spoľahlivo zabezpečujúci veľkodistribúciu liekov, nemá návrh žiadny zmysel.

Asociácia podotkla, že do medzirezortného pripomienkového konania podala viaceré pripomienky, no doposiaľ neboli akceptované.

"Aj napriek tomu, že je vysoko pravdepodobné, že predložený návrh neprejde testom štátnej pomoci, členovia AVEL podniknú v prípade jeho prijatia a realizácie všetky dostupné právne kroky na ochranu svojich práv," dodala.

Ministerstvo zdravotníctva predložilo vo februári do  medzirezortného pripomienkového konania návrh koncepcie zriadenia štátnej distribučnej spoločnosti na dodávanie liekov a zdravotníckych pomôcok.

Cieľom má byť podľa rezortu zefektívnenie distribúcie, ale aj zabezpečenie nezávislosti štátnych zdravotníckych zariadení.

Potrebu jej vzniku odôvodňuje tiež chýbajúcim nástrojom a priamym dosahom na riešenie vzniknutých krízových situácií v oblasti zásobovania a distribúcie liekov a zdravotníckych pomôcok.

Rezort uviedol, že mu chýba aj možnosť zabrániť dominantnej pozícii na trhu liekov úzkemu kruhu súkromných firiem a ich neúmernému vplyvu na cenu.

01 - Modified: 2023-06-02 11:35:38 - Feat.: - Title: Zo Slovenska sa nelegálne vyviezli lieky za vyše štyri milióny eur 02 - Modified: 2023-05-22 12:32:47 - Feat.: - Title: Interakcie liekov môžu znížiť aj účinnosť liečby 03 - Modified: 2023-05-15 12:00:00 - Feat.: - Title: Úhrady liekov na výnimku vlani stúpli na 86 miliónov eur 04 - Modified: 2023-05-15 12:20:39 - Feat.: - Title: Keď falošná štedrosť a úradnícka pasivita idú na úkor zdravia 05 - Modified: 2023-05-12 12:56:19 - Feat.: - Title: Štátny ústav pre kontrolu liečiv identifikoval rozsiahly nelegálny reexport liečiv zo Slovenska
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 00:14