StoryEditor

Ceny ropy vzrástli, Brent prekročil 83 dolárov za barel

13.03.2023, 08:59
Autor:
TASRTASR

Ceny ropy do veľkej miery ovplyvnilo oslabenie dolára, ktorý reagoval na najnovší vývoj v americkom bankovom sektore, kde počas dvoch dní úrady zatvorili dve banky.

Ceny ropy v pondelok mierne vzrástli, pričom cena Brentu prekročila hranicu 83 USD za barel (159 litrov). Náladu na ropných trhoch podporili informácie o rastúcom dopyte v Číne a oslabenie dolára. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v máji dosiahla do 8.35 h SEČ 83,18 USD (78,58 eura) za barel. Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 40 centov (0,48 percenta). Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v apríli dosiahla 77,07 USD/barel. V porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou to predstavuje rast o 39 centov (0,51 percenta).

Ceny ropy do veľkej miery ovplyvnilo oslabenie dolára, ktorý reagoval na najnovší vývoj v americkom bankovom sektore, kde počas dvoch dní úrady zatvorili dve banky. V piatok 10. 3. bola v USA zatvorená Silicon Valley Bank (SVB), následne v nedeľu zatvorili newyorskú Signature Bank. Obavy trhov z preliatia krízy na ďalšie banky zvýšili tlak na akciové trhy a na dolár.

Náladu na ropných trhoch okrem toho ovplyvnili vyjadrenia šéfa saudskoarabskej ropnej spoločnosti Aramco Amína Násira ohľadne Číny. Ten poukázal na otváranie sa čínskej ekonomiky a zvyšovanie dopytu najväčšej ekonomiky Ázie po rope a pohonných látkach.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 07:15