StoryEditor

Analytici vidia začiatkom roka silnejší rast slovenskej ekonomiky. Ťažiť môžeme aj z Číny

10.03.2023, 15:59
Autor:
TASRTASR

Po poklese v predošlom kvartáli sa podľa analytikov preberá export Slovenska. Ťahá ho zlepšená očakávaná výkonnosť ekonomiky eurozóny začiatkom roka.

Slovenská ekonomika aj začiatkom tohto roka pokračuje v raste, a to pravdepodobne o niečo rýchlejšie ako v poslednom kvartáli vlaňajška.

V prvom štvrťroku by mal hrubý domáci produkt vzrásť medzikvartálne o 0,4 percenta. Vyplýva to z aktuálneho marcového nowcastingu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Vo februárovej prognóze ešte odhadovala rast na úrovni 0,2 percenta.

"Spotreba domácností by mala pod tlakom vysokej inflácie rásť len nepatrne. Reálne mzdy sú vo fáze poklesu. Napriek tomu však zrejme domácnosti uberajú aj z nahromadených úspor a predajcovia v službách a obchode v prieskumoch informujú o pomerne solídnej úrovni spotrebiteľského dopytu," priblížili analytici RRZ.

Po poklese v predošlom kvartáli sa podľa nich preberá export Slovenska. Ťahá ho zlepšená očakávaná výkonnosť ekonomiky eurozóny začiatkom roka. Oživujú sa tiež investície, k čomu pomohlo výraznejšie čerpanie eurofondov v januári a zvýšená dôvera v stavebníctve. Spotrebné výdavky vo verejnom sektore majú rastovú tendenciu, a to aj v reálnom vyjadrení.

"Náš export by mohol dodatočne ťažiť zo zlepšenej ekonomickej výkonnosti v Číne, ktorá je od začiatku roka impulzom pre svetovú ekonomiku ako celok. Aktivita sa tu rozbieha po uplynutí protipandemických reštrikcií," vysvetlili analytici.

Mierne priaznivejší vývoj ekonomiky sa prejavuje aj zlepšeným dopytom po pracovnej sile. Pri vysokom raste výrobných nákladov budú ale zamestnávatelia podľa RRZ v najímaní zamestnancov opatrní a zamestnanosť by za celý tento rok mala narásť len mierne.

Makroekonomický nowcasting je výstupom analytikov Kancelárie RRZ. Ide o rýchly modelový odhad vývoja ekonomiky v prebiehajúcom štvrťroku, ktorý berie do úvahy najnovšie ukazovatele súvisiace s vývojom HDP a zamestnanosti v SR.

Nie je plnohodnotnou prognózou, nakoľko priestor na expertný úsudok je pri ňom obmedzený a aktualizuje len jeden štvrťrok prognózy.

 

01 - Modified: 2023-06-06 07:59:05 - Feat.: - Title: Tohtoročný objem investícií vzrástol v 1. štvrťroku medziročne o viac ako pätinu 02 - Modified: 2023-05-19 08:23:16 - Feat.: - Title: Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zhoršila odhad aktuálneho rastu ekonomiky 03 - Modified: 2023-05-17 10:53:34 - Feat.: - Title: Obuvnícka spoločnosť Gabor zvýšila medziročne tržby o takmer 22 miliónov eur 04 - Modified: 2023-05-17 09:53:16 - Feat.: - Title: Vývoj na Slovensku aj zahraničí signalizuje, že rast cien je už za vrcholom 05 - Modified: 2023-05-10 12:50:23 - Feat.: - Title: Národné lesnícke centrum zaznamenalo vlani najvyšší obrat vo svojej histórii
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
07. jún 2023 08:18