StoryEditor

Zelenskyj žiada sankcie na ruskú jadrovú energetiku. Kritické situácie vytvárajú zámerne, tvrdí

10.03.2023, 08:18
Autor:
TASRTASR

Rusko nemôže byť považované za hodnoverného partnera pre kontakty v jadrovej oblasti, nechal sa počuť ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyzval spojencov, aby uvalili sankcie na sektor ruskej jadrovej energetiky. Podľa britskej stanice BBC Zelenskyj zdôraznil, že ďalšie odstavenie Záporožskej jadrovej elektrárne od dodávok elektrickej energie v dôsledku ruského ostreľovania z noci na štvrtok svedčí o nezodpovednosti Ruska.

Vo svojom večernom príhovore, zverejnenom v noci na piatok, Zelenskyj upozornil, že takéto kritické situácie v ukrajinských jadrových zariadeniach vytvára Rusko zámerne. Preto Rusko nemôže byť považované za hodnoverného partnera pre kontakty v jadrovej oblasti, povedal Zelenskyj.

Zdôraznil, že čím skôr budú na ruský jadrový priemysel uvalené sankcie, tým skôr bude svet bezpečnejší. "Teroristickému štátu nemôžeme ponechať žiadnu možnosť, aby akékoľvek jadrové zariadenia kdekoľvek na svete použil na terorizovanie," dodal.

Záporožská jadrová elektráreň ZAES zažila vo štvrtok výpadok v dodávkach elektriny po ďalšej vlne mohutných raketových útokov, ktoré ruská armáda podnikla v noci na štvrtok. ZAES preto musela byť dočasne pripojená na záložné generátory. Do normálu sa zásobovanie ZAES elektrinou dostalo vo štvrtok popoludní.

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi pripomenul, že šlo už o šiesty takýto výpadok ZAES od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ruskom okupovaná ZAES na juhovýchode Ukrajiny je najväčšia svojho druhu v Európe. MAAE opakovanie vyjadruje obavy, že v dôsledku ostreľovania dôjde v objekte k jadrovej havárii.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 04:39