StoryEditor

Gruzínska opozícia žiada prezidentku, aby zvolala mimoriadnu schôdzu parlamentu

09.03.2023, 21:08
Autor:
TASRTASR

Vládna strana Gruzínsky sen a jej spojenci vo štvrtok - po dvoch dňoch protestov a násilností - vo štvrtok oznámili, že návrh zákona o zahraničných agentoch z parlamentu sťahujú.

Gruzínska opozícia vo štvrtok avizovala, že požiada prezidentku Salome Zurabišviliovú o zvolanie mimoriadneho zasadnutia parlamentu, aby vládnuca strana Gruzínsky sen a jej spojenec Moc ľudu mohla regulárne zablokovať zákon o zahraničných agentoch, ktorý v Gruzínsku vyvolal vlnu protestov.

​Podľa rozhlasovej stanice Rádio Sloboda (RFE/RL) to vo štvrtok večer počas zhromaždenia pred budovou parlamentu v centre Tbilisi vyhlásila poslankyňa za opozičnú stranu Lelo Anna Nacvlišviliová.

Vysvetlila, že podľa rokovacieho poriadku sa miesto stiahnutia návrhu, ako ho avizovala vládna strana Gruzínsky sen,  musí konať hlasovanie o návrhu zákona v druhom čítaní. Ak v ňom nebude schválený, bude zablokovaný.

Z tejto požiadavky opozície sa podľa RFE/RL dá dedukovať, že opozícia a jej prívrženci neveria prísľubu vládnej strany.

Vzhľadom na to, že tento týždeň sú parlamentné schôdze zrušené a na budúci týždeň parlament nezasadá, návrh zákona by sa potom mohol začať prerokúvať až po 20. marci. Opozícia preto navrhuje, aby sa konala mimoriadna schôdza parlamentu.

Vládna strana Gruzínsky sen a jej spojenci vo štvrtok - po dvoch dňoch protestov a násilností - vo štvrtok oznámili, že návrh zákona o zahraničných agentoch z parlamentu sťahujú. Zdôvodnili to "rozdelením spoločnosti", ktoré spôsobil.

Ako informovala agentúra Reuters, predstavitelia Gruzínskeho sna sa pritom odvolali na nutnosť znížiť "konfrontáciu" v spoločnosti. Zároveň však odsúdili "lži", ktoré o návrhu zákona šíri "radikálna opozícia".

Kritici totiž označili návrh zákona za autoritársky a inšpirovaný Ruskom a tvrdia, že ohrozuje nádej Gruzínska na vstup do Európskej únie.

Účastník štvrtkového protestu, politik strany Droa Giga Lemondžava, pre Reuters uviedol, že protestujúci chcú, aby vláda oficiálne odsúdila návrh zákona a zabezpečila, že prepustené budú všetky osoby zadržané počas demonštrácií.

Medzičasom Rádio Sloboda (RFE/RL) s odvolaním sa na gruzínske ministerstvo vnútra informovalo, že z väzby bolo prepustených všetkých 133 osôb zadržaných počas uplynulých dvoch dní protestov.

01 - Modified: 2023-05-27 12:52:11 - Feat.: - Title: Putin o protestujúcich v Gruzínsku: Zbláznili sa. Bol som úplne prekvapený 02 - Modified: 2023-05-24 11:02:18 - Feat.: - Title: Uvalenie sankcií na Rusko by zničilo gruzínsku ekonomiku, tvrdí Garibašvili. Čelí kritike 03 - Modified: 2023-05-22 06:53:36 - Feat.: - Title: Pre nesúhlas s letmi do Ruska sú vo väzbe desiatky gruzínskych aktivistov 04 - Modified: 2023-05-19 16:12:44 - Feat.: - Title: Gruzínska opozícia zvolala protesty proti obnoveniu leteckého spojenia s Ruskom 05 - Modified: 2023-05-19 12:29:00 - Feat.: - Title: V gruzínskom Tbilisi po rokoch pristál prvý priamy let z Ruska, vypískali ho demonštranti
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 17:17