StoryEditor

Záporožská elektráreň je znova pripojená k rozvodnej sieti, oznámili špecialisti z Ukrenerho

09.03.2023, 16:26
Autor:
TASRTASR

V tomto prípade išlo už celkovo o šiesty výpadok elektrickej siete z elektrárne od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ukrajinská Záporožská atómová elektráreň ZAES bola vo štvrtok znova pripojená k rozvodnej sieti po tom, čo došlo k výpadku prúdu po vlne ruských raketových útokov. Potvrdila to ukrajinská energetická spoločnosť Ukrenerho. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Špecialisti z Ukrenerho obnovili dodávky energie do ZAES, ktoré boli prerušené v dôsledku dnešných raketových útokov," uviedla vo vyhlásení na sociálnych sieťach spoločnosť Ukrenerho, ktorá ZAES prevádzkuje.

Znepokojenie z výpadku prúdu v ZAES vyjadrila predtým aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu MAAE. Jej šéf Rafael Grossi pripomenul, že ide už o šiesty takýto výpadok ZAES od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Túto elektráreň museli pripojiť na záložné generátory. Ukrenerho dodala, že po obnovení prúdu bude ZAES z generátorov odpojená.

Ruskom okupovaná ZAES na juhovýchode Ukrajiny je najväčšia svojho druhu v Európe. MAAE opakovanie vyjadruje obavy z jadrovej havárie.

Rusko v noci na štvrtok raketami zaútočilo vo viacerých oblastiach vrátane hlavného mesta Kyjev. Útoky na energetickú infraštruktúru a s tým spojené výpadky elektriny hlásili aj v Odeskej oblasti na juhu a Charkovskej oblasti na východe.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 07:13