StoryEditor

Ukrajinské športové hviezdy vzdali hold zastrelenému vojnovému zajatcovi

08.03.2023, 19:42
Autor:
ČTKČTK

Slová "Sláva Ukrajine", na ktoré sa odpovedá "Hrdinom sláva!", sú ukrajinským národným pozdravom a sloganom, používaným vojakmi, politikmi, ale aj bežnými obyvateľmi. Zazneli aj medzi športovcami.

Ukrajinské športové hviezdy vzdali hold vojnovému zajatcovi zastrelenému ruskými vojakmi, ktorý sa tento týždeň objavil na záberoch na sociálnych sieťach. Videozáznam zachytáva situáciu, keď po tom, ako neozbrojený ukrajinský vojak zvolá "Sláva Ukrajine", doň Rusi s vulgárnymi nadávkami začnú strieľať. "Hrdinom sláva," odpovedajú na teraz nahratom videu ukrajinskí športovci, ako napríklad tenistka Elina Svitolinová či hráč futbalovej Chelsea Mychajlo Mudryk, napísala BBC.

Slová "Sláva Ukrajine", na ktoré sa odpovedá "Hrdinom sláva!", sú ukrajinským národným pozdravom a sloganom, používaným vojakmi, politikmi, ale aj bežnými obyvateľmi. Viac sa rozšíril v roku 2014 po anexii Krymského polostrova Ruskom.

image

Zelenskyj je len hnida, Ukrajina plní príkazy USA, vyhlásil Lukašenko. Nariadil celoštátnu čistku

Vo videu zverejnenom na internete ukrajinskí športovci jeden po druhom hovoria: "Hrdinom sláva! ". Ešte predtým na zabitie vojaka reaguje aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Chcem, aby sme všetci spoločne a jednotne odpovedali na jeho slová: "Sláva hrdinovi! Sláva hrdinom! Sláva Ukrajine! "povedal Zelenskyj.

Na záberoch sú vidieť okrem iného futbalisti Oleksandr Zinčenko a Taras Stěpanenko alebo legendárny bývalý futbalista a teraz tréner Serhij Rebrov. Ukrajinský boxer Oleksadr Usyk potom na inom zázname recitoval báseň venovanú zastrelenému vojakovi. "Sláva Ukrajine, za tieto slová si dostal guľku. Už nie si, ale pamiatka na teba zostane večná, "hovorí.

V utorok sa najskôr objavili informácie, že zavraždeným vojakom je Tymofij Šadura z 30. mechanizovanej brigády. Známy vojnový novinár Jurij Butusov však tvrdí, že zastreleným bol dobrovoľník Oleksandr Macijevskyj. Identita muža tak zostáva aj naďalej neznáma.

01 - Modified: 2023-06-03 13:58:32 - Feat.: - Title: Belgorodská oblasť hlási ďalších dvoch mŕtvych po ostreľovaní. Rusko viní Ukrajinu, tá sa k útokom nehlási 02 - Modified: 2023-06-02 08:56:24 - Feat.: - Title: Čínsky vyslanec si nemyslí, že by Rusko či Ukrajina úplne vylúčili rokovania o riešení konfliktu 03 - Modified: 2023-06-02 08:32:59 - Feat.: - Title: Švajčiarsky parlament odmietol nepriamy vývoz zbrojného materiálu na Ukrajinu, nechce porušiť neutralitu 04 - Modified: 2023-06-02 07:11:03 - Feat.: - Title: Izrael spolupracuje s Ukrajinou na nasadení systému včasného varovania pred raketovými útokmi 05 - Modified: 2023-06-01 21:58:26 - Feat.: - Title: Macron a Zelenskyj potvrdili dohodu o podpore Francúzska pre Ukrajinu
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
03. jún 2023 23:33