StoryEditor

Prokuratúra dala preveriť prepis nahrávky v kauze vyšetrovateľov NAKA

07.03.2023, 16:14
Autor:
TASRTASR

Za správnosť prepisov nahrávok informačno-technologickými prostriedkami zodpovedá špecializovaný policajný útvar, ktorý nahrávky prepisuje.

Prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava dal preveriť prepis nahrávky v kauze obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry NAKA Jána Čurillu a spol. Vyplýva to z informácií, ktoré TASR poskytla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

"V medializovanej trestnej veci obvinených Jána Čurillu a spol. dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava vydal vyšetrovateľovi Policajného zboru Úradu inšpekčnej služby záväzný pokyn a uložil mu preveriť na verejnosti diskutovaný záznam ITP s jeho prepisom, a v prípade zistenia rozporu medzi nahrávkou a prepisom nahrávky požiadať príslušnú zložku Úradu inšpekčnej služby zabezpečujúcu vyhotovovanie prepisov nahrávok o nápravu," priblížila bratislavská krajská prokuratúra vo svojom vyjadrení.

Zdôraznila, pri svojich rozhodnutiach vždy vychádza z aktuálnych dôkazov vrátane prepisov nahrávok vyhotovených informačno-technickými prostriedkami.

"Je nutné zdôrazniť, že prokurátor nemôže do nich zasahovať, navyše, ak nie je ani ich pôvodcom. Prokuratúra nezodpovedá za správnosť prepisov nahrávok technickými prostriedkami. Za správnosť prepisov nahrávok ITP zodpovedá špecializovaný policajný útvar, ktorý nahrávky ITP prepisuje," dodala. Na možnosť nesprávneho prepisu upozornil portál Aktuality.sk.

Príslušníkov Národnej kriminálnej agentúry NAKA a tiež bývalého dočasne povereného šéfa Úradu inšpekčnej služby ÚIS Petra Scholtza obvinili v septembri 2021. Krajský súd v Bratislave ich v októbri 2021 prepustil z väzby na slobodu a skonštatoval, že ich trestné stíhanie je neopodstatnené.

 

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 14:06