StoryEditor

KĽDR žiada zastavenie vojenských cvičení USA a Južnej Kórey. Zvyšujú napätie, tvrdí severokórejský režim

05.03.2023, 10:00
Autor:
TASRTASR

Cvičenia oboch krajín majú prebehnúť od 13. do 23. marca s cieľom posilniť spoločné obranné spôsobilosti USA aj Južnej Kórey.

Ministerstvo zahraničných vecí KĽDR v nedeľu uviedlo, že Organizácia Spojených národov OSN musí žiadať okamžité zastavenie plánovaných spoločných vojenských cvičení Spojených štátov a Južnej Kórey. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Vojenské cvičenia a "rétorika" USA a Južnej Kórey podľa severokórejského rezortu diplomacie len "zvyšujú napätie, ktoré by sa mohlo vymknúť spod kontroly".

Cvičenia sa budú konať od 13. do 23. marca s cieľom posilniť spoločné obranné spôsobilosti USA aj Južnej Kórey. Ich súčasťou budú aj obojživelné vyloďovacie operácie, uvádza sa vo vyhlásení armád oboch krajín. Podľa agentúry AP pôjde o najväčšie spoločné poľné manévre USA a Južnej Kórey za ostatných päť rokov.

"Je poľutovaniahodné, že OSN v súvislosti s týmito zjavne agresívnymi cvičeniami mlčí," uviedlo severokórejské ministerstvo zahraničných vecí.

Opakované americko-juhokórejské manévre označuje Severná Kórea za prípravu na inváziu na sever Kórejského polostrova a za dôkaz nepriateľskej politiky Washingtonu a Soulu voči Pchjongjangu. KĽDR na takéto cvičenia často reaguje odpaľovaním rakiet, preletmi lietadiel či delostreleckou paľbou.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 04:39