StoryEditor

Do zoologickej záhrady v Košiciach priviezli z Helsínk sedem zvierat

04.03.2023, 18:18
Autor:
TASRTASR

Sedem zvierat priviezli v sobotu z fínskych Helsínk do košickej zoologickej záhrady. Ako informovala vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová, ide už o piaty transport od začiatku roka.

Samica zubra a dve samice kengury červenokrkej doplnia v zoo tamojšie chovné skupiny. Spolu s nimi nový domov v Košiciach nájdu aj plazy pagekóny riasnaté a mimoriadne ohrozené gekóny modré, ktoré táto zoo ešte nechovala. Nedávno zoo vypravila na cestu do Srbska surikaty a antilopy. Do zoo v Madride úspešne dorazila aj potkanokengura.

"Transporty sú prirodzenou súčasťou našej práce a súvisia s výmenou, darovaním, respektíve deponáciou zvierat. Takéto transakcie sú nevyhnutné najmä preto, aby sme predišli príbuzenskej plemenitbe. Otázku ďalšieho chovu začíname riešiť fakticky už pri novom prírastku, teda pri narodení. V období dospievania u viacerých druhov by mohlo dôjsť k zvýšenému stresu až agresivite. To je odpoveď na často kladenú otázku, prečo sa musíme s našimi mláďatami rozlúčiť," povedal riaditeľ Zoo Košice Erich Kočner a doplnil, že tento proces nie je náhodný.

"Chov zvierat zaradených v Európskom záchrannom programe (EEP) alebo v medzinárodných plemenných knihách vedie koordinátor chovu, ktorý zostavuje geneticky vhodné páry, skupiny či kolónie. Samozrejme o presune uvažujeme aj vtedy, keď máme nadbytok jedincov alebo sa rozhodneme z rôznych dôvodov chov konkrétneho druhu ukončiť," vysvetlil Kočner.

V minulom roku prišlo alebo odišlo z košickej zoo vyše 200 jedincov. K náročnejším patrili transporty takina z pražskej zoo, sovy laponskej zo Štokholmu, chovného páru karakár zložený z francúzskej a holandskej zoo, ale napríklad aj preprava pelikánov kučeravých z Poznane a Budapešti.

Najnáročnejšie po všetkých stránkach boli podľa Kočnera letecké transporty zobákorožca papuánskeho zo Singapuru či antilop do Indonézie. Za zmienku stojí aj presun priamorožcov šabľorohých do Švajčiarska a Francúzska. Do zoo Rheine v Nemecku zase odcestoval samec makaka magota.

"To, kto zabezpečí transport je vždy vecou dohody zainteresovaných zoo, ktoré musia pritom dodržať všetky administratívno-právne a odborné podmienky. Zoologické záhrady sa často obracajú aj na prepravné organizácie, ktoré majú oprávnenie na transport zvierat. Príprava transportu môže trvať niekoľko dní, ale aj viac ako rok," dodal Kočner.

 

01 - Modified: 2023-05-30 17:30:00 - Feat.: - Title: Mŕtvy je drahší, bujón z jedného tigra vynesie aj 600-tisíc eur. Slovenské stanice sú v tieni podozrenia 02 - Modified: 2023-05-29 13:42:49 - Feat.: - Title: Košická MHD bude od júna drahšia, cestujúci si môžu kúpiť doplnkové lístky 03 - Modified: 2023-05-26 10:01:41 - Feat.: - Title: Tragédia v osade pri Košiciach. Dvaja ľudia zomreli po požití jedovatého metanolu, tretí bojuje o život 04 - Modified: 2023-05-26 12:24:05 - Feat.: - Title: Východ Slovenska boduje, IT firmy pribúdajú ako huby po daždi 05 - Modified: 2023-05-09 20:28:32 - Feat.: - Title: Ustanovenia týkajúce sa referenda v Bratislave a Košiciach sa upravia, schválili zmenu stavebnej legislatívy
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
02. jún 2023 22:56