Súd dnes udelil trest 27 rokov domáceho väzenia za vlastizradu prominentnému kambodžskému opozičnému politikovi Kemu Sokhaovi. Sudca Koy Sao tiež vyhlásil, že Sokha sa nesmie uchádzať o politickú funkciu ani hlasovať vo voľbách, píše agentúra Reuters. V júli Kambodžu čakajú parlamentné voľby.
Opozičný politik bol zatknutý v roku 2017 kvôli obvineniu zo sprisahania so Spojenými štátmi s cieľom zvrhnúť Hun Sena, ktorý vládol Kambodži posledných takmer 40 rokov. Po vynesení rozsudku bol Sokha prevezený do svojho bydliska, kde je v domácom väzení. Podľa jeho blízkych je dom pod kontrolou polície. Advokáti predáka opozície uviedli, že je možné sa proti rozsudku odvolať.
Šéf americkej diplomacie Antony Blinken označil rozsudok za sklamanie. Podľa hovorcu amerického ministerstva zahraničia Neda Pricea je cieľom rozsudku umlčať jedného z lídrov opozície. "Je veľmi znepokojujúce, že kambodžská vláda potláča politickú opozíciu a nezávislé médiá s blížiacimi sa júlovými voľbami," uviedol vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk, ktorý vyzval na prepustenie muža.
Podľa ochrancov ľudských práv rozsudok ukazuje, aký veľký vplyv má vláda na fungovanie justície. "Poslať Kema Sokhu za mreže má za cieľ nielen zničiť jeho politickú stranu, ale tiež vymazať akúkoľvek nádej na usporiadanie naozajstných všeobecných volieb v júli," uviedol Phil Robertson z organizácie Human Rights Watch.
Autokratický premiér Hun Sen je v Kambodži pri moci od roku 1985. V mladosti bojoval v jednotkách ultrakomunistických Červených Khmérov krutého diktátora Pol Pota. V bojoch o Phnompenh v ich radoch prišiel o oko a čiastočne ochrnul. Pri dlhodobom liečení v nemocnici prehodnotil svoje názory, rozišiel sa s polpotovcami a v júni 1977 sa pripojil ku kambodžským provietnamským silám, ktoré na jar 1978 začali povstanie proti Polpotovmu genocídnemu režimu.
V roku 2020 Sen odkázal svojim odporcom, že ak chcú prevziať moc, musia si počkať na svoj budúci život. Opozičná Kambodžská národná strana záchrany, na čele ktorej stál Sokha, bola rozpustená v roku 2017 a 118 jej členov dostalo zákaz činnosti na päť rokov.