StoryEditor

O témach spravodlivosti sa ľudia informujú najviac z tradičných médií, ukázal prieskum

02.03.2023, 11:50
Autor:
TASRTASR

Informácie o témach korupcie a nastoľovania spravodlivosti čerpajú Slováci podľa prieskumu predovšetkým z tradičných médií (62 percent). Ide najmä o spravodajské médiá.

Pri čerpaní informácií o korupcii a nastoľovaní spravodlivosti ľudia najviac dôverujú médiám a protikorupčným mimovládkam, najmenej politikom.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Focus pre Transparency International Slovensko (TIS). Informácie čerpajú predovšetkým z tradičných médií. TIS pripomína, že vývoj v oblastiach boja s korupciou a právneho štátu väčšia časť respondentov vidí pesimistickejšie, ako ukazujú dáta.

Informácie o témach korupcie a nastoľovania spravodlivosti čerpajú Slováci podľa prieskumu predovšetkým z tradičných médií (62 percent). Ide najmä o spravodajské médiá.

Prieskum tiež ukázal, že tretina obyvateľov Slovenska čerpá primárne informácie o týchto témach zo zdrojov náchylnejších na skreslenia, a to predovšetkým zo sociálnych sietí (17 percent), z diskusií s rodinou, kolegami či známymi (13 percent) a v prípade šiestich percent populácie aj z tzv. "alternatívnych médií".

Cieľom prieskumu, ktorý na reprezentatívnej vzorke 1017 respondentov vykonala agentúra Focus pre Transparency začiatkom februára, bolo základné zmapovanie zdrojov, ich dôveryhodnosti a zorientovanosti obyvateľov Slovenska pri témach korupcie a právneho štátu.

Za najdôveryhodnejšie zdroje informácií v týchto témach považujú respondenti médiá a konkrétnych novinárov (20 percent) a protikorupčné mimovládne organizácie (19 percent).

Nasledujú orgány presadzovania práva, v prípade prokuratúry je to 15 percent, polície 11 percent a súdov deväť percent. Najmenej dôveryhodní aktéri pri informovaní o témach korupcie a nastoľovania spravodlivosti sú podľa prieskumu politici (tri percentá).

Prieskum podľa TIS ukázal aj to, že pri vnímaní trendov v oblasti korupcie a právneho štátu je väčšia časť ľudí prehnane pesimistická.

Z piatich otázok o vývoji situácie v týchto témach od posledných parlamentných volieb v roku 2020 odpovedala väčšina respondentov v súlade s faktami len v jednom prípade.

Podrobnejší pohľad na dáta podľa TIS ukazuje, že odhad pravdivosti výrokov sa líši aj podľa niektorých sociodemografických charakteristík respondentov. Pri väčšine otázok mali napríklad mladší a vzdelanejší respondenti tendenciu vnímať trendy pozitívnejšie ako staršia generácia a ľudia s nižším vzdelaním.

 

01 - Modified: 2023-05-31 10:23:43 - Feat.: - Title: Pre tri štvrtiny Slovákov je pri online nakupovaní dôležitá rýchlosť doručenia 02 - Modified: 2023-05-26 14:35:11 - Feat.: - Title: Podpora NATO aj EÚ na Slovensku medziročne klesla. Výsledky prieskumu bijú na poplach 03 - Modified: 2023-05-26 12:50:35 - Feat.: - Title: Prehráva Slovensko s dezinformáciami? Podpora NATO klesla, za vojnu viní Západ viac ako tridsať percent ľudí 04 - Modified: 2023-05-25 08:45:12 - Feat.: - Title: Prieskum: Voľby by v máji vyhral Smer, Progresívne Slovensko predbehlo Pellegriniho Hlas 05 - Modified: 2023-05-24 11:56:22 - Feat.: - Title: Prieskum: Voľby by vyhral Ficov Smer, zvyšuje náskok pred Pellegriniho Hlasom
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 21:22