StoryEditor

O témach spravodlivosti sa ľudia informujú najviac z tradičných médií, ukázal prieskum

02.03.2023, 11:50
Autor:
TASRTASR

Informácie o témach korupcie a nastoľovania spravodlivosti čerpajú Slováci podľa prieskumu predovšetkým z tradičných médií (62 percent). Ide najmä o spravodajské médiá.

Pri čerpaní informácií o korupcii a nastoľovaní spravodlivosti ľudia najviac dôverujú médiám a protikorupčným mimovládkam, najmenej politikom.

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Focus pre Transparency International Slovensko (TIS). Informácie čerpajú predovšetkým z tradičných médií. TIS pripomína, že vývoj v oblastiach boja s korupciou a právneho štátu väčšia časť respondentov vidí pesimistickejšie, ako ukazujú dáta.

Informácie o témach korupcie a nastoľovania spravodlivosti čerpajú Slováci podľa prieskumu predovšetkým z tradičných médií (62 percent). Ide najmä o spravodajské médiá.

Prieskum tiež ukázal, že tretina obyvateľov Slovenska čerpá primárne informácie o týchto témach zo zdrojov náchylnejších na skreslenia, a to predovšetkým zo sociálnych sietí (17 percent), z diskusií s rodinou, kolegami či známymi (13 percent) a v prípade šiestich percent populácie aj z tzv. "alternatívnych médií".

Cieľom prieskumu, ktorý na reprezentatívnej vzorke 1017 respondentov vykonala agentúra Focus pre Transparency začiatkom februára, bolo základné zmapovanie zdrojov, ich dôveryhodnosti a zorientovanosti obyvateľov Slovenska pri témach korupcie a právneho štátu.

Za najdôveryhodnejšie zdroje informácií v týchto témach považujú respondenti médiá a konkrétnych novinárov (20 percent) a protikorupčné mimovládne organizácie (19 percent).

Nasledujú orgány presadzovania práva, v prípade prokuratúry je to 15 percent, polície 11 percent a súdov deväť percent. Najmenej dôveryhodní aktéri pri informovaní o témach korupcie a nastoľovania spravodlivosti sú podľa prieskumu politici (tri percentá).

Prieskum podľa TIS ukázal aj to, že pri vnímaní trendov v oblasti korupcie a právneho štátu je väčšia časť ľudí prehnane pesimistická.

Z piatich otázok o vývoji situácie v týchto témach od posledných parlamentných volieb v roku 2020 odpovedala väčšina respondentov v súlade s faktami len v jednom prípade.

Podrobnejší pohľad na dáta podľa TIS ukazuje, že odhad pravdivosti výrokov sa líši aj podľa niektorých sociodemografických charakteristík respondentov. Pri väčšine otázok mali napríklad mladší a vzdelanejší respondenti tendenciu vnímať trendy pozitívnejšie ako staršia generácia a ľudia s nižším vzdelaním.

 

01 - Modified: 2025-01-16 10:00:00 - Feat.: - Title: Elena Podzámska o najväčšej bolesti: Keď nebude mať prácu, padne opäť do závislosti. Vysvetlila prečo 02 - Modified: 2025-01-15 16:03:03 - Feat.: - Title: Antisemitské postoje má takmer polovica dospelej svetovej populácie, ukázal prieskum 03 - Modified: 2025-01-15 12:25:41 - Feat.: - Title: Rusko testuje "Trampa“, Moskva si od neho veľa sľubuje. Médiá tvrdili, že ho pomenovali po prezidentovi 04 - Modified: 2025-01-09 17:32:38 - Feat.: - Title: Občania Únie podporujú spoločnú poľnohospodársku politiku, podľa prieskumu plní svoju úlohu dobre 05 - Modified: 2025-01-09 15:41:58 - Feat.: - Title: SIS nasadila na Kollára desiatky tajných i áut, odpočúvali mu telefóny. Makó a Beňa spomínali aj fotografie
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
20. január 2025 20:57