StoryEditor

Pápež František opäť znížil benefity pre kardinálov a vatikánskych úradníkov

01.03.2023, 20:45
Autor:
TASRTASR

Nové finančné pravidlá vypracoval po februárovom stretnutí s pápežom Františkom Maximino Caballero Ledo, španielsky laik, ktorý vedie vatikánske ministerstvo financií.

Pápež František sa rozhodol zrušiť bezplatné nájomné pre kardinálov a dotované nájomné pre ostatných vysoko postavených vatikánskych úradníkov s odôvodnením, že aj oni musia prispievať k úsporám Vatikánu. Správa pochádza z tlačovej agentúry Reuters.

Nové finančné pravidlá vypracoval po februárovom stretnutí s pápežom Maximino Caballero Ledo, španielsky laik, ktorý vedie vatikánske ministerstvo financií. Ich znenie bolo vyvesené na centrálnom nádvorí Vatikánu.

Vzťahujú sa na vyššie úrovne riadenia vatikánskych inštitúcií a vysokopostavených cirkevných funkcionárov. Kardináli, ktorí bývajú v bytoch vo vlastníctve Vatikánu, či už v tomto mestskom štáte alebo v jeho okolí v Ríme, doteraz nemuseli  platiť nájomné. Platili si však komunálne služby a výdavky spojené so zamestnancami.

image

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev presúva Vianoce na december, podľa Západu. Chce sa od Ruska dištancovať

Aj biskupi a ďalší vatikánski funkcionári v súčasnosti platia dotované nájomné. V nových pravidlách sa neuvádza, že by sa mali vzťahovať aj nižšie postavených zamestnancov Vatikánu, z ktorých väčšinu tvoria laici. Niektorí z nich platia v bytoch vo vlastníctve Vatikánu v Ríme nájomné nižšie ako trhové.

V oznámení, známom ako rescriptum, sa uvádza, že pápež rozhodol, že úradníci musia "priniesť mimoriadnu obeť", aby zvýšili toky príjmov a dohliadli na to, aby čo najviac peňazí išlo na misiu Cirkvi. František zrušil všetky doterajšie dotácie a vyhlásil, že byty vo vlastníctve Vatikánu by sa mali prenajímať za rovnaké ceny, aké platia pre nájomníkov bez spojenia s Vatikánom, uvádza sa v pravidlách.

Bezprostredne nebolo jasné, ako sa bude vypočítavať nové nájomné, najmä za byty vo vnútri Vatikánu. Tamojšie budovy majú niekoľko storočí a niektoré sú zdobené freskami. Všetky výnimky z nových pravidiel bude musieť osobne schváliť pápež.

František pred dvoma rokmi nariadil kardinálom, aby si znížili plat o desať percent, a obmedzil aj platy ostatným duchovným vo Vatikáne, aby zachoval pracovné miesta zamestnancov, keďže príjmy Svätej stolice zasiahla covidová pandémia, vysvetľuje Reuters.

01 - Modified: 2023-05-29 14:49:55 - Feat.: - Title: Vatikán odporúča biskupom, ako sa správať na sociálnych sieťach 02 - Modified: 2023-05-28 05:53:57 - Feat.: - Title: Jeho štýl riadenia diecézy mnohých odradil. Pápež František prijal rezignáciu štrasburského arcibiskupa 03 - Modified: 2023-05-26 13:53:29 - Feat.: - Title: Pápež František pre horúčku zrušil piatkový program 04 - Modified: 2023-05-20 18:15:49 - Feat.: - Title: Pápež poveril talianskeho kardinála mierovou misiou na ukončenie vojny na Ukrajine 05 - Modified: 2023-05-18 18:27:22 - Feat.: - Title: Pápež by chcel do Moskvy a Kyjeva vyslať mierových vyslancov
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
01. jún 2023 15:08