StoryEditor

Najvyšší správny súd zrušil pojednávanie, zaoberajúce sa odobratím bezpečnostnej previerky Bonulu

28.02.2023, 17:40
Autor:
TASRTASR

Nový termín pojednávania bude môcť senát Najvyššieho správneho súdu určiť až po obdržaní odpovede zo Súdneho dvora.

Najvyšší správny súd zrušil stredajšie pojednávanie, na ktorom sa mal zaoberať správnou žalobou, podanou spoločnosťou Bonul v súvislosti s rozhodnutím o odobratí bezpečnostnej previerky. Odročil ho na neurčito. Senát zároveň podá prejudiciálne otázky Súdnemu dvoru Európskej únie. Informoval o tom hovorca Najvyššieho správneho súdu Michal Hajtol.

"NSS SR predkladá Súdnemu dvoru EÚ prejudiciálne otázky, tykajúce sa výkladu článku 47 (Právo na účinný prostriedok nápravy a na spravodlivý proces) a článku 51 (Rozsah pôsobnosti) Charty základných práv Európskej únie. Podstatou týchto otázok je jednak rozsah aplikácie Charty, ako aj záruk v súdnom konaní, v ktorom sa preskúmavajú rozhodnutia Výboru Národnej rady SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) a rozhodnutia NBÚ," priblížil predseda senátu Michal Novotný.

Nový termín pojednávania bude môcť senát NSS určiť až po obdržaní odpovede zo Súdneho dvora. Návrh na prejudiciálne konania podal NSS súd hneď, ako bolo zrejmé, že rozhodnutie Súdneho dvora je nevyhnutné pre vydanie rozhodnutia vnútroštátneho súdu.

"Súd tak urobil zároveň bezprostredne po tom, ako bolo možné dostatočne podrobne vymedziť právny a skutkový rámec veci a právne otázky, ktoré kladie," povedal Hajtol.

NBÚ rozhodol o odobraní bezpečnostnej previerky Bonulu ešte v roku 2020. Parlamentný výbor na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ odvolanie Bonulu proti tomuto rozhodnutiu zamietol. Spoločnosť reagovala podaním správnej žaloby.

Podnet na preverenie podala v januári 2020 Nadácia Zastavme korupciu. Poukázala vtedy na to, že podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností by nemal mať previerku ten, kto je v kontakte so "závadovými osobami", alebo je sám z niečoho podozrivý.

Upozornila na prepojenie syna majiteľa Bonulu Norberta B. stíhaného v kauze Dobytkár s Marianom K. obžalovaným v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Spoločnosť reagovala, že rozhodnutie NBÚ o odobratí bezpečnostnej previerky považuje za nezákonné, vydané na politickú objednávku.

01 - Modified: 2023-04-18 13:17:15 - Feat.: - Title: Sudca Najvyššieho súdu František Mozner čelí disciplinárke najmä pre prieťahy v konaniach, dohodu odmietol 02 - Modified: 2023-04-17 15:56:56 - Feat.: - Title: Bödör končí na čele Bonulu. V známej bezpečnostnej firme bude pôsobiť ako konzultant 03 - Modified: 2023-04-03 13:25:37 - Feat.: - Title: Sudca Michal Sobolovský je disciplinárne vinný, má prísť o funkciu sudcu 04 - Modified: 2023-04-03 11:18:58 - Feat.: - Title: Súdna rada sa nebude zaoberať hospodárením Najvyššieho správneho súdu 05 - Modified: 2023-02-25 15:36:41 - Feat.: - Title: Najvyšší správny súd sa má v stredu zaoberať odobratím bezpečnostnej previerky spoločnosti Bonul
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
08. jún 2023 06:20