StoryEditor

Transrodová žena dostala v Škótsku osem rokov za znásilnenie. Obete napadla ešte ako muž

28.02.2023, 14:12
Autor:
TASRTASR

Škótska väzenská služba pred nedávnom rozhodla, že transrodové ženy, ktoré sa dopustili násilia na ženách, už nebudú posielané do zariadení určených len pre ženy.

Transrodová žena, ktorá bola v Škótsku v januári usvedčená z toho, že ešte ako muž znásilnila v rokoch 2016 a 2019 dve ženy, bola v utorok na súde v Edinburghu odsúdená na osem rokov väzenia. Z dôvodu hrozby ďalšieho podobného útoku bude pod dohľadom aj tri roky po prepustení na slobodu, informuje agentúra AFP.  

Isla Brysonová (31), predtým známa ako Adam Graham, počas procesu tvrdila, že sa pre zmenu pohlavia sa rozhodla, keď mala 29 rokov - spravila tak počas obdobia, keď čakala na súd. Momentálne berie hormóny a čaká na operačný zákrok, aby dokončila proces tranzície.

Tento prípad vzbudil pozornosť po tom, čo bola Brysonová prevezená zo ženskej väznice do mužského nápravnovýchovného zariadenia.

Škótska väzenská služba rozhodla, že transrodové ženy, ktoré sa dopustili násilia na ženách, už nebudú posielané do zariadení určených len pre ženy. Škótsky minister spravodlivosti Keith Brown nariadil v tejto súvislosti okamžité preskúmanie súčasných praktík.

Odstupujúca škótska premiérka Nicola Sturgeonová v ostatných týždňoch čelila kritike verejnosti aj v súvislosti s týmto prípadom. Jej vláda vlani v decembri schválila zákon, ktorý uľahčuje sebaidentifikáciu pohlavia. Tento zákon podporujúci práva transrodových osôb napokon zablokovala centrálna vláda v Londýne.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
05. jún 2023 06:38