Bývalý minister zahraničia v rokoch 2018 až 2022 v druhej vláde prezidenta Nikosa Anastasiadisa rezignoval na svoj post v januári 2022, keď sa rozhodol kandidovať v prezidentských voľbách ako nezávislý, s podporou stredopravých a stredopravých strán. Predtým bol členom vládnej pravicovej strany Demokratické zhromaždenie (DISY). V prvom kole prezidentských volieb získal 32 percent hlasov, v druhom porazil svojho rivala, diplomata Andreasa Mavrojiannisa, so ziskom takmer 52 percent hlasov. Jeho predvolebný program mal blízko k strane DISY, ktorej členom je aj odchádzajúci prezident Anastasiadis.
Deväťdesiatštyriročný Christodulidis bude podľa médií najmladšou hlavou štátu na rozdelenom ostrove. Je tiež prvým prezidentom, narodeným už po získaní nezávislosti Cypru od Veľkej Británie v roku 1960.
Po svojom zvolení vyhlásil, že chce vládu, ktorá sa bude tešiť "širokej sociálnej podpore" a bude v nej rovnaký počet žien ako mužov. V súčasnej vláde sú len dve ženy. Vláda bude podľa neho riešiť tri hlavné problémy: Životné náklady a náklady na bývanie, imigráciu a problém rozdeleného Cypru.
V krajine, ktorú v roku 1974 napadli Turci, existuje Cyperská republika len v južnej časti ostrova, oddelenej demilitarizovanou zónou pod kontrolou OSN, od samozvanej Tureckej republiky Severného Cypru (TRNC), ktorú uznala len Ankara. Rokovania o zjednotení sa zastavili v roku 2017. Christodoulidis vo volebnej kampani kládol zo všetkých kandidátov najväčší dôraz na obnovenie rozhovorov o zjednotení ostrova. Ešte pred inauguráciou rokoval minulý týždeň so svojím severocyperským náprotivkom Ersinom Tatarom.
Cyprus sa tiež potýka s vysokou imigráciou, podľa údajov EÚ má druhý najvyšší počet žiadateľov o azyl v EÚ v pomere k počtu obyvateľov, najviac má Rakúsko. Christodoulides prisľúbil rýchlejšie preverovanie žiadostí o azyl s cieľom dosiahnuť vybavenie tritisíc žiadostí mesačne.
Vyslovil sa tiež za "nulovú toleranciu" voči korupcii po škandále so "zlatými pasmi". Kontroverzný program udeľovania pasov za miliónové investície, ktorý v predchádzajúcich rokoch kritizovala aj Európska komisia a vďaka ktorému získavali cyperský, teda európsky, pas obyvatelia nečlenských krajín EÚ, Cyprus zastavil v roku 2020 pre podozrenie z korupcie. Tento program predtým fungoval trinásť rokov a cyperské občianstvo tak získalo na 6800 investorov.
Christodulidis sa narodil 6. decembra 1973 v dedine Geroskipu pri meste Pafos v gréckocyperskej rodine. Študoval politické vedy a ekonómiu na Newyorskej univerzite (NYU), diplomaciu na Malte a v roku 2003 získal doktorát z politických vied na Aténskej univerzite. Diplomatickú kariéru začal v roku 1999 a do roku 2013 prešiel rôznymi pozíciami, pôsobil v Grécku, v Bruseli a vo Veľkej Británii. V rokoch 2014 až 2018 bol hovorcom vlády.
V rokoch 2007 až 2010 tiež prednášal na Cyperskej univerzite na tému dejiny povojnového sveta.
Christodulidis je ženatý a má štyri dcéry.