StoryEditor

Nemecko zvyšuje dovoz uhlia. Po prerušení dodávok plynu z Ruska ho Berlín potrebuje viac

27.02.2023, 21:15
Autor:
ČTKČTK

Rusko dodalo do Nemecka v uplynulom kalendárnom roku 13 miliónov ton uhlia.

Dovoz uhlia do Nemecka sa vlani zvýšil o osem percent na 44,4 milióna ton. Krajina ho potrebuje viac po tom, ako rusko po uvalení západných sankcií za jeho inváziu na Ukrajinu prerušilo dodávky plynu do Európy.

Dovoz uhlia z Ruska do Nemecka klesol o 37 percent, uviedol Zväz dovozcov uhlia. Dodávky ruského uhlia do krajiny sa znížili, pretože Európska únia jeho dovoz po 11. auguste zakázala.

Zväz uviedol, že Rusko dodalo do Nemecka v uplynulom kalendárnom roku 13 miliónov ton uhlia, aj napriek prudkému poklesu objemu však zostalo dodávateľom číslo jeden. Jeho podiel na uhlí dovezenom do Nemecka predstavoval 29,3 percenta.

Zväz na výročnej schôdzi v januári podľa agentúry Reuters uviedol, že jeho členovia sú odhodlaní skoncovať so spoliehaním sa na Rusko. Úspešne sa im darí otvárať alternatívne kanály.

Dodávky do Nemecka vlani zvýšili Spojené štáty. Ich dovoz do krajiny vlani stúpol o 32 percent na 9,4 milióna ton. Za USA nasledovala Kolumbia, Austrália a Južná Afrika.

Nemecké energetické spoločnosti spaľujú viac uhlia na elektrinu, aby sa pomohli vyhnúť možným nedostatkom plynu v priemysle. Na uhlie ako na zálohu sa spoliehajú napriek jeho vysokým emisiám uhlíka.

Zväz poznamenal, že do Nemecka prúdi nejaké uhlie z Ruska aj po 11. auguste. Je to kvôli zásielkam v rámci EÚ, pretože susedné krajiny čerpajú predtým uskladnené zásoby ruského uhlia, čo pravidlá embarga povoľujú.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
29. máj 2023 18:59