StoryEditor

Na horách je mierne lavínové nebezpečenstvo, vo Vysokých Tatrách má snežiť

26.02.2023, 11:53
Autor:
TASRTASR

Za poslednú periódu napadlo do 20 centimetrov nového snehu, najmä v Západných Tatrách. Severozápadný vietor sneh previeval na záveterné svahy východných a juhovýchodných orientácií.

Vo všetkých slovenských pohoriach platí v nedeľu druhý stupeň lavínového nebezpečenstva. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

Za poslednú periódu napadlo do 20 centimetrov nového snehu, najmä v Západných Tatrách. Severozápadný vietor sneh previeval na záveterné svahy východných a juhovýchodných orientácií. Lavínové nebezpečenstvo hrozí najmä na miestach, kde nový sneh napadol na staršiu tvrdú ľadovú snehovú pokrývku. Lavína sa tam môžu uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení.

"Vplyvom tlakovej výše k nám bude od severu prúdiť chladný vzduch. Bude oblačno až zamračené, miestami sa vyskytnú snehové prehánky. V Západných Tatrách je vplyvom vetra miestami naviatych viac ako 40 centimetrov snehu. Počas dňa sa očakáva ďalšie sneženie, najmä vo Vysokých Tatrách, kde môže napadnúť až 15 centimetrov nového snehu," doplnil Bešinský.

menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
04. jún 2023 00:07