StoryEditor

V slovenských pohoriach platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo

25.02.2023, 08:36
Autor:
TASRTASR

Hlavný lavínový problém je nový a vetrom previaty sneh. Očakáva sa prírastok 10 až 20 centimetrov nového snehu, ktorý bude silným vetrom previevaný na záveterné svahy.

V slovenských pohoriach platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

Hlavný lavínový problém je podľa neho nový a vetrom previaty sneh. Očakáva sa prírastok 10 až 20 centimetrov nového snehu, ktorý bude silným spočiatku juhozápadným, neskôr severozápadným vetrom previevaný na záveterné svahy.

image

Známa slovenská značka kopí dlhy, no biznis pokračuje cez inú firmu. Tej vyskočili tržby, zisk aj majetok

"Obzvlášť pozor si treba dávať na miesta, kde nový sneh napadne na tvrdú až ľadovú staršiu pokrývku, s ktorou nebude dobre previazaný. Vplyvom vetra a sneženia bude hrozba uvoľnenia lavíny vo svahoch nad 40 stupňov už pri malom dodatočnom zaťažení," uviedol Bešinský.

Dodal, že HZS v priebehu soboty očakáva v horách výrazné ochladenie a západný až severozápadný vietor, ktorý môže vo vysokých horských polohách prechodne dosiahnuť až silu víchrice. Počas noci a nadránom bude postupne teplota klesať a zrážky vo forme dažďa prejdú do sneženia aj v nižších polohách.

01 - Modified: 2023-02-07 06:33:35 - Feat.: - Title: Vo všetkých pohoriach Slovenska platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo tretieho stupňa 02 - Modified: 2023-01-28 10:14:53 - Feat.: - Title: V slovenských pohoriach trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, úzke žľaby môžu byť nebezpečné
menuLevel = 1, menuRoute = hn24, menuAlias = hn24, menuRouteLevel0 = hn24, homepage = false
31. máj 2023 18:40